Z sercem do czytania!

Biblioteka, Szkoła Podstawowa

Z sercem do czytania!

paź 5, 2023 | Biblioteka, Szkoła Podstawowa

Dnia 29 września br. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Czytamy z Sercem”, której głównym patronem jest Fundacja Serce Dziecka, działająca na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. W ramach akcji biblioteka szkolna przygotowała szereg działań, których głównym celem była promocja wśród dzieci i młodzieży literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik. Ważnym aspektem akcji było także rozwijanie u uczestników wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Ten dzień rozpoczęliśmy od poszukiwań papierowych serc zawierających informacje na temat działania tego organu, jego budowy i innych ciekawostek, które należało zapamiętać i odnieść do biblioteki w zamian za małą niespodziankę. Najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych wyruszyły na „Spacer serc” podczas którego, wręczali napotkanym mieszkańcom Siemiechowa sercowe ulotki z informacjami na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie klasy pierwszej i drugiej uczestniczyli natomiast w lekcji o sercu, podczas której przedstawiono krótki film o tym narządzie, następnie omówiono jego budowę i pracę oraz analizowano jego położenie na modelu człowieka i przedyskutowano temat jak o nie dbać.
Na koniec – z racji obchodzonego również w tym dniu święta głośnego czytania – odczytano głośno fragment książki K. Grajkowskiego pt. „Krew”. Uczniowie klas starszych rozpoczęli swój udział w akcji zajęciami z kreatywnego myślenia. Ich zadanie „Dorysuj do serca, tak od serca” z pewnością pobudziło wyobraźnię i ujawniło wiele artystycznych talentów.

Następnie uczniowie wsłuchali się w fragment książki autorstwa Laury Summers pt. „Dwa serca” oraz krótki podcast pt: „Kardiolog o narkotykach i innych substancjach psychoaktywnych” udostępniony przez Fundację Serce Dziecka.
Działaniom towarzyszyły „sercowe” dekoracje, zaciekawienie uczestników i dobre humory. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne akcje czytelnicze.

ED

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.