Wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego „List drzewa do ludzi”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Wyniki Szkolnego Konkursu Literackiego „List drzewa do ludzi”

kwi 9, 2015 | W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

W ramach realizowanego w szkole podstawowej międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego pt. „Drzewa naszego krajobrazu” uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie literackim „List drzewa do ludzi”. Podczas zbierania informacji i potem redagowania prac konkursowych dzieci miały okazję uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu człowieka, jakie są skutki niszczenia i wycinania drzew. Ponadto uczniowie mogli popisać się swoimi umiejętnościami językowymi oraz znajomością wyznaczników gatunkowych listu, jako formy wypowiedzi pisemnej. Poniżej prezentacja najlepszej pracy konkursowej, której autorką jest Karolina Hekłowska.

Laureaci konkursu:

I miejsce         Karolina Hekłowska, uczennica kl. IV

II miejsce        Jakub Jaworski, uczeń kl. V

III miejsce      Jakub Koza, uczeń kl. VI

Wyróżnienia za udział w konkursie przyznano Gabrieli Korzeniowskiej i Darii Zuchowicz, uczennicom kl. VI.

Gratulujemy zwycięzcom!

Zagnańsk, 19.02.2015 r.

Drodzy Ludzie!

Mam na imię Bartek i jestem najstarszym dębem występującym w Polsce, dlatego uważam, że moje słowa będą należycie odebrane przez wszystkich Ludzi.

Piszę do Was w imieniu swoim i wszystkich moich braci oraz sióstr, ponieważ wspólnie zamieszkujemy jedną planetę Ziemię i chciałbym, aby żyło nam się spokojnie i miło.

Na początku pragnę zaznaczyć, iż świat, w którym nie rosną drzewa nie mógłby istnieć. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i byłoby cudownie, gdybyśmy byli przyjaciółmi. Wyobraźcie sobie, jaka cisza ogarnęłaby naszą planetę, gdyby nagle zniknęły wszystkie drzewa, a wiatr nie mógłby tańczyć między naszymi listkami. Razem z nami zniknęłyby także ptaki i inne zwierzęta, dla których stanowimy dom.

Najbardziej dokuczliwym zjawiskiem jest nadmierne wycinanie drzew. To bardzo boli, kiedy nagle i bez zapowiedzi zabijacie nasze rodzeństwo. Każde takie niepotrzebne wycięcie sprawia, że pogrążamy się w smutku i ogromnym żalu. Najgorzej jest przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy Wy Ludzie chcecie mieć w domu żywe choinki, a przecież jest tyle miejsc, w których można legalnie kupić żywe świerki. Później można je przecież posadzić. W ten sposób będą cieszyły nasze oko przez długi czas. Zrozumcie, że my również chcemy mieć szczęśliwe święta! Warto zwrócić uwagę na to, iż wokół nas jest coraz więcej samochodów i innych urządzeń, które zanieczyszczają środowisko, a my ze wszystkich sił staramy się je oczyścić, żebyście mogli oddychać pełną piersią. A jak wiadomo raźniej jest pracować w grupie niż w pojedynkę. Dlatego z całego mojego drewnianego, ale czułego serca proszę Was o zrozumienie!

Kolejnym bardzo brzydkim nawykiem jest tworzenie w lasach, które są naszymi domami, dzikich wysypisk śmieci. Proszę sobie wyobrazić, że w Waszych domostwach jest tak brudno, że aż przykro patrzeć. Czy byłoby Wam miło jeść, spać czy bawić się w takim bałaganie? Sądzę, iż nie. Apeluję zatem, abyście przestali to robić. Poza tym Wasze zachowanie wczesną wiosną też pozostawia wiele do życzenie. Wypalacie trawy, choć jest to zakazane. Niestety, nie zachowujecie przy tym ostrożności, wzniecacie ogień zbyt blisko lasów. I tak właśnie ginie wiele drzew.

Drodzy Rodzice, niestety Wasze dzieci nie zawsze zachowują się odpowiednio odwiedzając nas w lasach czy parkach. Często zdarza się, że łamią nam gałęzie, co bardzo boli i doprowadza nas do łez. Chuligani kopią nasze pnie, a nawet wkładają petardy w dziuple, które stworzyły sobie ptaszki. To co robią jest okropne.

Pamiętajcie, że życie bez drzew byłoby ponure i można by je porównać do życia bez pożywienia. Bez nas nie moglibyście oddychać, a co za tym idzie – istnieć. Starajmy się żyć jak prawdziwi przyjaciele, dzięki temu nasza planeta będzie mogła cieszyć się z zamieszkujących ją lokatorów.

                                                                                                                      Z poważaniem,

   Dąb Bartek

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.