WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY

mar 12, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

20190312 wyjazd na spektakl kartki z powstania kartki 3 l

12 III uczniowie klas starszych pod opieką p. Jadwigi Gawełczyk oraz p. Marty Pawlik- Włudyki udali się do kina „Marzenie” w Tarnowie, aby obejrzeć spektakl teatralny „Kartki z powstania” oparty na utworze pt. „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w wykonaniu aktorów Kieleckiego Teatru Lektur.

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” jest jednym z najważniejszych utworów opisujących losy ludności cywilnej podczas powstania warszawskiego. To 63 dni umierania Warszawy w relacji cywila – autora.

 

Sam spektakl przedstawia dzieje Mirona oraz kilku osób podczas powstania, które zmieniło ich dotychczasowy świat, ale jednocześnie pokazało, jak różne podejście ma do niego ludność cywilna. Jak ten stosunek do powstania zmienia się w zależności od przebiegu walk. Czwórka bohaterów reprezentuje właśnie osoby, których zachowanie zmieniało się w czasie powstania. Od euforii do załamania, od obojętności do wściekłości. Te zmiany podejścia związane są z konkretnymi przeżyciami bohaterów: bombardowania domów, morderstwa na ludności cywilnej, pobyt w piwnicach, transport rannych, przejścia kanałami. Życie bohaterów spektaklu to jednak nie walka z okupantem, ale walka o przetrwanie, o zdobycie, żywności, wody…

Sugestywna muzyka, efekty dźwiękowe, dekoracja oraz wspaniała gra aktorska pomogły nam przenieść się w te przepełnione strachem i grozą trudne czasy w historii Polski.

Niniejszy spektakl był doskonałą lekcją historii oraz języka polskiego, ale nietypową, bo poza murami szkoły.

P-W

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.