WYJAZD DO KINA „PROMIEŃ” W TUCHOWIE NA FILM PT. „KAMIENIE NA SZANIEC”

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

WYJAZD DO KINA „PROMIEŃ” W TUCHOWIE NA FILM PT. „KAMIENIE NA SZANIEC”

mar 18, 2014 | W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

20132014 dsci4714W dniu 12 marca odbyła się w naszej szkole wycieczka do kina na projekcję filmu pt. „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klas: VI, I, II i III gimnazjum.

Film ten to adaptacja (odbiega od literackiej wersji), napisanej jeszcze w trakcie okupacji niemieckiej, książki znanego działacza harcerskiego Aleksandra Kamińskiego. Opowiada on o losach okupacyjnych pokolenia, które w momencie wybuchu II wojny światowej wchodziło dopiero w okres dorosłości – tzw. pokolenia Kolumbów. Głównymi jego bohaterami są autentyczne postacie trojga warszawskich działaczy Szarych Szeregów: Jana Bytnara, ps. Rudy, Macieja Aleksego Dawidowskiego, ps. Alek oraz Tadeusza Zawadzkiego, ps. Zośka. Akcja filmu toczy się wokół kształtowania się Szarych Szeregów, działalności konspiracyjnej głównych bohaterów oraz późniejszego aresztowania i odbicia Rudego podczas akcji pod Arsenałem.

Atutami tego filmu są: wszelkie sceny batalistyczne, wciągająca fabuła, efekty specjalne oraz doskonale dobrana obsada aktorska. Film wzbudził duże emocje i dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń.

Nasz wyjazd na ten seans przyczynił się do propagowania wartości patriotycznych, z pewnością był żywą lekcją historii oraz pozwolił nam poznać życie w okupowanej Warszawie i zrozumieć, jaką cenę młodzi ludzie ponosili  w walce za wolną Ojczyznę. Pozwolił też lepiej zrozumieć lekturę trzecioklasistom, którzy właśnie ją opracowują.

Dziękujemy Pani Marcie Pawlik- Włudyka oraz Pani Iwonie Wiśniowskiej za zorganizowanie wyjazdu do kina na ten wzruszający film.

Monika K.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.