Wyjazd do kina – „Historia Roja”

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Wyjazd do kina – „Historia Roja”

mar 20, 2016 | W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

20152016 77266573118 marca uczniowie klas: VI, I, II i III gimnazjum pod opieką p. Ewy Dydyk oraz p. Marty Pawlik- Włudyki wybrali się do kina „Promień” w Tuchowie na projekcję filmu pt. „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Jest wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”. Tak w skrócie można przedstawić fabułę filmu.

Film traktuje o Żołnierzach Wyklętych, ale w bardzo obiektywny sposób. Niewątpliwie Jerzy Zalewski stanął na wysokości zadania. Obserwujemy różne postawy i zachowania, a całość nie osądza jednoznacznie i pozwala widzowi samemu zdecydować o szacunku do bohaterów, bądź jego braku. To właśnie pełna swoboda interpretacji działań bohaterów stawia „Historię Roja” na wygranej pozycji w starciu z dotychczasowymi produkcjami. W efekcie całość jest przyjazna dla oka, a my możemy skupić się na analizowaniu tak ważnego dla nas i naszej historii filmu.

         Film nie jest łatwy, szczególnie dla nieprzygotowanego widza, ale miejmy nadzieję, że był dobrą lekcją historii, z której każdy widz coś wyniósł.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.