WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

wrz 21, 2018 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

 20180919 wycieczka do oswiecimia i wadowic 03 1000px

FOTO RELACJA

19 IX odbyła się wycieczka do Oświęcimia i Wadowic, w której wzięli udział uczniowie najstarszych klas: VII, VIII oraz 3. gimnazjum pod opieką: pani Jadwigi Gawełczyk, pani Krystyny Gotfryd (gościnnie) oraz pani Marty Pawlik- Włudyki. Wyjechaliśmy o godzinie 7.00, o godzinie 10.00 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Przywitaliśmy się z przewodnikami. Następnie nastąpiło zwiedzanie obozu Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju tortury…

 

Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Zwiedziliśmy też blok 11. zwany „blokiem śmierci”, który był centralnym aresztem obozowym. To tutaj, w bunkrze głodowym, zginął ojciec Maksymilian Kolbe, a na dziedzińcu pod ścianą straceń Niemcy rozstrzelali kilka tysięcy więźniów, również Polaków. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicze i składając wiązankę kwiatów.

20180919 wycieczka do oswiecimia i wadowic 01 1000px

Następnie przejechaliśmy do muzeum Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie, głównie dzieci. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, upamiętniającym co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie. Znajdują się tam tabliczki w 17 językach.

 W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Wadowic – miasta urodzin Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym. Muzeum zaprojektowane jest w formie interaktywnej i przedstawione są tam najważniejsze wydarzenia z życia papieża od narodzin aż do śmierci. Przewodnik z wielką pasja i zaangażowaniem przekazał nam ogrom informacji i ciekawostek o tym Wielkim Człowieku.

20180919 wycieczka do oswiecimia i wadowic 02 1000px

Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu. Zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Siemiechowa, dumni z Jana Pawła II, papieża – Polaka  i zainspirowani jego życiem do robienia rzeczy wielkich i ambitnych.

Dziękujemy Biurowi Podróży Niedźwiadek Travel na czele z panią Magdaleną Niemiec za pomoc w zorganizowaniu kolejnej udanej wycieczki.

Marta P-W

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.