WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I BRZEZINKI

W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I BRZEZINKI

maj 19, 2012 | W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

20112012 wycieczka oswiecim14 V odbyła się wycieczka do Oświęcimia, w której wzięli udział uczniowie klas: VI, I, II, III gimnazjum. Rozpoczęła się dość wcześnie, bo już o godzinie 5.30 była zbiórka przed szkołą. O koło godziny 6.00 wyjechaliśmy, o godzinie 9.30 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajdował się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Przywitaliśmy się z przewodnikiem. Następnie nastąpiło zwiedzanie obozu Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis: „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju tortury…

Zwiedzanie obozu zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał nam także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne. Następnie udaliśmy się pod ŚCIANĘ ŚMIERCI i blok 11 zwany blokiem śmierci. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym, zapalając znicze.

Następnie przejechaliśmy z przewodnikiem do muzeum Birkenau w Brzezince. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tabliczki w 17 językach.

           Na zakończenie obejrzeliśmy kilkuminutowy film ukazujący ludzi różnych narodowości, którym udało się przetrwać całe to „piekło”. Po krótkim seansie wszyscy byli bardzo wstrząśnięci tym, co spotkało tych ludzi.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił  na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił  przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy.

Kierownikiem wycieczki była Pani Marta Pawlik- Włudyka, zaś opiekunkami: Pani Magdalena Bajorek, Pani Małgorzata Majka i Pani Ewa Dydyk. Dziękujemy Im za zorganizowanie wyjazdu i sprawowanie opieki nad nami.

http://zssiemiechow.pl/images/wycieczka_oswiecim.jpg

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.