Witaj Maj! Trzeci Maj!

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Witaj Maj! Trzeci Maj!

maj 13, 2015 | W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

20142015 img 7015Dnia 30 kwietnia 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum w montażu słowno – muzycznym przypomnieli zdarzenia roku 1791 ukazując ich ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń. Wydarzenia tamtych dni ofiarowały nam w spadku wspomnienie wielkich nadziei i równie wielkich zadań. Przekazały nam również pewne wartości,
o których nie można zapomnieć, o które nie można nie walczyć – jak wolność, niepodległość, miłość Ojczyzny, równość, prawa człowieka i obywatela, zdolność i pragnienie odradzania się. Konstytucja przetrwała jako idea. Idea samostanowienia narodu i osiągania celów nieosiągalnych. Idea odpowiedzialności zbiorowej za losy państwa i narodu. Idea, która zaowocowała polską myślą polityczną XIX w. i zrodziła rok 1918.

Dzisiaj poprzez inscenizacje, poezję, patriotyczne pieśni przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość – wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnego Narodu traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę. Oddając cześć tym, którzy walczyli w obronie kraju dbajmy równocześnie o własne poszanowanie i miłość Ojczyzny, o zgodę i jedność, by dramatyczne wydarzenia XVIII wieku nigdy więcej nie powróciły.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.