WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI!

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI!

paź 22, 2018 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

20181019 widowisko dumy i radosci 131854

 FOTO – RELACJE 

Dnia 19 października br. 30 –sto osobowa grupa uczniów naszej szkoły, wraz z dyrektorem Panem Grzegorzem Kierońskim oraz opiekunami Panią Eweliną Koniuszy i Panią Małgorzatą Majką, wzięła udział w Widowisku Dumy i Radości. Tego dnia do stolicy Małopolski zjechało blisko 10 tysięcy uczniów ze szkół różnych szczebli, z różnych stron Polski, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się na Wzgórzu Wawelskim o godz. 9:00 Mszą Świętą koncelebrowaną przez metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. W pięknej, refleksyjnej homilii arcybiskup przypomniał młodzieży, iż Ojczyzna jest naszą matką, którą zgodnie z IV przykazaniem powinniśmy kochać, szanować i czcić. Po zakończonej mszy uczestnicy ruszyli ulicami Krakowa, tworząc niepodległościowe Widowisko Dumy i Radości. Na czele tego wielobarwnego pochodu podążał Jeździec Pamięci – jadący konno Pan Włodzimierz „Wowa” Brodecki. Za nim kolejno szli ubrani w mundury uczniowie i uczennice klas wojskowych, następnie dzieci i młodzież zarówno w strojach nawiązujących do czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, jak i do roku 1918, kiedy można już było cieszyć się z odzyskanej wolności. Nie zabrakło również uczniów w strojach regionalnych oraz tych, którzy mieli przypięte biało – czerwone kotyliony, nieśli biało – czerwone róże lub polskie flagi. Na trasie przemarszu znalazły się ul. Bernardyńska, Grodzka, Rynek Główny, ul. Szewska i Piłsudskiego. Uroczystość, która była żywą lekcją historii i patriotyzmu zakończyła się w Parku Jordana prezentacjami szkół, koncertem orkiestry górniczej, rozmowami z Żołnierzami Niezłomnymi, wspólnymi zdjęciami i poczęstunkiem.

 

Udział w Widowisku dał świadectwo miłości do Polski, dumy z Niepodległej i radości z wolnej Ojczyzny. Równocześnie uroczystość była doskonałą okazją do refleksji nad słowami Jana Pawła II, który mówił, iż „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba Ją stale zdobywać na nowo”. Młodzi ludzie muszą kształtować świadomość, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za to, by nasz kraj był nadal wolny, by się rozwijał i by można tu pięknie żyć.

MM

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.