TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

kwi 4, 2018 | W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
Mikołaj Rej

 

            Grupa w składzie: Paulina Kubik, Sabina Żaba, Justyna Słomska, Martyna Iwaniec oraz Piotr Gucwa pod opieką p. Marty Pawlik- Włudyki zorganizowali, w ramach projektu edukacyjnego, w dniach 19 – 23 III ­­ ­TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE, podczas którego uczniowie klas: IV- VII SP oraz II i III gimnazjum wzięli udział w szerokim wachlarzu różnych akcji, quizów, konkursów czy konkurencji, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i wiedzą.

            Poniedziałek był DNIEM Z ORTOGRAFIĄ pod hasłem: „Corrida, czyli walka z bykami”. Chętni mogli wziąć udział w quizie ortograficznym. Ponadto odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Ortografii”, którego zwyciężczynią została Karolina Kochan. II miejsce zajęła Justyna Smoleń, zaś III- Sylwia Potępa. Również w tym dniu uczniowie wykonali drzewko ortograficzne (każda klasa miała inną trudność ortograficzną).

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

LINK DO GALERII

            We wtorek był DZIEŃ Z KSIĄŻKĄ pod hasłem: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. W szkole zaroiło się od postaci literackich. Było bardzo kolorowo i przyjemnie. Ochotnicy mogli wziąć udział w quizie literackim dotyczącym lektur. Uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w Konkursie na najpiękniejszą i najbogatszą pod względem treści gazetkę ścienną o wylosowanym pisarzu/poecie. Wszyscy spisali się wyśmienicie, wykonując bardzo ładne gazetki z pięknymi portretami, tekstami, biografiami. Była to dla uczniów doskonała forma nauki oraz sposób na zintegrowanie się i wykazanie się pomysłowością oraz kreatywnością. Na I miejsce zasłużyła klasa VII, która wykonała gazetkę o naszym wieszczu narodowym- Adamie Mickiewiczu. II miejsce zdobyła klasa II gimnazjum za gazetkę o ks. Janie Twardowskim, III miejsce– klasa VI za gazetkę o Janie Kochanowskim, zaś IV miejsce- klasa V za gazetkę o Henryku Sienkiewiczu. Na pochwałę zasługują najmłodsi uczestnicy konkursu- uczniowie klasy IV, którzy wykazali się dużą determinacją i samodzielnością. W wykonanie zadania zaangażowali się prawie wszyscy. W tym dniu uczniowie, którzy piszą wiersze, mogli pochwalić się nimi, biorąc udział w Konkursie poetyckim „Poetą być…”. Okazuje się, że najładniejsze wiersze w szkole pisze Zuzanna Krzyżak. II miejsce zdobył Jakub Mosio, zaś III- Weronika Korzeniowska. W DNIU Z KSIĄŻKĄ zaszczycił nas swoją obecnością tarnowski poeta, laureat ogólnopolskich nagród i wyróżnień literackich- Pan Zbigniew Mirosławski. Nasz gość to również nauczyciel, z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od 2004 r. wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich. W latach 2004-2008 pełnił funkcję wiceprezesa Rady Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Pan Zbigniew Mirosławski jest także mentorem działającej od blisko 25 lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Grupy Młodych Autorów, skupiającej utalentowaną literacko młodzież oraz redaktorem wydawanego przez nią pisma literackiego „Aspiracje”. Zapoznał nas ze Swoją twórczością, odczytując szereg Swoich pięknych i trafiających do każdego wierszy, wskazując przy tym na ich genezę. Miło było gościć w murach naszej szkoły tak wspaniałego poetę. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje sięgnięciem przez uczniów po teksty poetyckie lub podjęciem próby tworzenia swoich. Grupa projektowa w tym dniu czytała uczniom klasy I wybrane baśnie, a pani Bożenka Kwiek- nasza bibliotekarka przygotowała kącik z ciekawymi pozycjami książkowymi.

 

Środa to kolejny dzień konkursowych zmagań. Ogłoszono ją DNIEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ pod hasłem: „Z polszczyzną za pan brat”. Odbył się konkurs „Szkolny Mistrz Poprawnej Polszczyzny”, który miał formę (w opinii uczniów- bardzo trudnego) testu. Najlepiej poradziła sobie z nim Karolina Kochan. Na II miejscu uplasowała się Justyna Smoleń, zaś na III- Angelika Hołda. Oprócz tego ochotnicy mogli wziąć udział w quizie językowym oraz konkursie „Najpiękniejszy i bezbłędnie prowadzony zeszyt w szkole”, w którym I miejsce zdobyła- Wiktoria Gubała, II- Karolina Kochan i Zuzanna Krzyżak, III- Julia Łyszczarz. W tym dniu Justyna Słomska przedstawiła uczniom przygotowaną przez siebie prezentacje multimedialną pt. „Ciekawostki o języku polskim”. Ponadto obejrzeliśmy wykład Jana Miodka, z którego dowiedzieliśmy się, że nazwiska trzeba odmieniać oraz film pt. „Błędy językowe”. Ponieważ tego dnia był 1. dzień wiosny, jak co roku ogłosiliśmy Dzień z krawatem, aby uczcić i przywitać tę porę roku na elegancko, lecz tym razem uczniowie mieli ubrać krawaty „polonistyczne”. Najbardziej krawatową klasą okazała się klasa VI, zaś właścicielką najbardziej „polonistycznego” krawata została wybrana Karolina Kochan. W tym dniu każda klasa powiesiła na swoich drzwiach wykonane przez siebie przepiękne plakaty nawołujące do tego, by dbać o swój język, bo przecież on o nas świadczy.

Czwartek (DZIEŃ POPRAWNEJ DYKCJI) upłynął pod hasłem: „Chodzi mi o to, aby język giętki/Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Każdy mógł się sprawdzić, biorąc udział w zabawie słownej „Łamańce językowe”, odczytując trudne do wymówienia teksty. Nie wszystkim uczniom się to udało. W tym dniu odbył się też konkurs „Mistrz Ładnego Czytania”. Każdy uczestnik miał zaprezentować wybrany przez siebie fragment prozy. I miejsce zdobyła Zuzanna Krzyżak, II- Julia Korzeniowska, Angelika Hołda, III- Anna Sorys.

W ostatnim dniu mieliśmy spotkanie z X Muzą. Był to DZIEŃ FILMU. Grupa projektowa wykonała gazetkę ścienną o filmie, przyozdobiła szkołę plakatami filmowymi. Ponadto przeprowadziła quiz filmowy. Po długiej przerwie odbył się na korytarzu szkolnym apel, na którym grupa projektowa przybliżyła genezę języka polskiego, przedstawiła kilka ciekawostek o nim oraz zachęciła do dbania o to nasze dobro narodowe. Podczas niniejszego tygodnia rozdawane były uczestnikom wszelkich konkursów i akcji serduszka z napisem „Kocham język polski”. Ustaliliśmy, że kto zbierze ich w ciągu Tygodnia Języka Polskiego najwięcej, czyli wykaże się największym zaangażowaniem i największą wiedzą z tego przedmiotu, zostanie SZKOLNYM MISTRZEM JĘZYKA POLSKIEGO. Najbardziej walczyła o ten tytuł Zuzanna Krzyżak i go wywalczyła. Pan Dyrektor- mgr Grzegorz Kieroński rozdał dyplomy zwycięzcom poszczególnych konkursów oraz dyplom i nagrodę (piękną książkę oraz kubek termiczny z napisem: „Jesteś tym, co czytasz”) Zuzi. To jednak nie był jeszcze koniec Tygodnia. Najlepsze zostawiliśmy sobie na sam koniec… „Noc z lekturą”- noc filmową w szkole. Wydarzenie zaczęło się o godzinie 19:00 w piątek, a dobiegło końca o 7:00 nad ranem w sobotę. Wzięło w nim udział 37 osób, których zachęciły do przyjścia prezentowane filmy, własne towarzystwo… no i nietypowy sposób spędzenia nocy.  Rozpoczęliśmy od rozgrywek sportowych, które poprowadził dyrektor szkoły. Później miało miejsce wspólne oglądanie lektur szkolnych, co było głównym celem spotkania. Uczestnicy wygodnie się rozlokowali i nastąpił długi (z małymi przerwami na rozruszanie kości) seans filmowy. Nie zabrakło oczywiście pogawędek, zabaw i dyskusji (również z opiekunkami- Panią Elżbietą Kwaśną i Panią Martą Pawlik- Włudyką), które integrowały uczniów, pomogły im w lepszym poznaniu siebie. Noc Filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, przynoszącą efekty dydaktyczne i wychowawcze, która powoduje, że szkoła i nauka wcale nie muszą być nudne!

Noc filmowa zakończyła zorganizowany po raz pierwszy w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego. To wspaniałe przedsięwzięcie, które na pewno wyryje się w pamięci uczniów, które spowodowało u nich przyrost wiedzy z języka polskiego, nabycie nowych doświadczeń, poznanie nowej osoby. Organizacja tego Tygodnia wymagała dużego wkładu pracy grupy projektowej, która wykazała się ogromną inicjatywą i zaangażowaniem. Członkowie grupy przygotowali harmonogram, szereg gazetek (na każdy dzień), prezentację multimedialną, spotkanie z poetą, quizy, konkursy, udekorowali szkołę planszami, plakatami, afiszami (wzrokowcy najbardziej na tym skorzystali)… Sami przy okazji wiele się nauczyli. Spisali się na medalJ

Na koniec apel grupy projektowej: Drodzy użytkownicy języka polskiego, dbajmy o nasz język, chrońmy go, szanujmy, bo jest jedyny, niepowtarzalny. Kochajmy język polski, szanujmy go, uczmy się go chętnie….

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.