Szkolna Kasa Oszczędności

Aktualności

Szkolna Kasa Oszczędności

sie 25, 2016 | Aktualności

Szkolna Kasa Oszczędności (SKO) to system oszczędzania, w ramach którego uczniowie gromadzą pieniądze na specjalnych książeczkach, prowadzony przez PKO Bank Polski i niektóre banki spółdzielcze. Interesy uczniów wobec Banku reprezentuje nauczyciel – opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności. SKO, to zgodnie z prawem bankowym, jedyna możliwa w Polsce forma oszczędzania dla dzieci poniżej 13 roku życia. System Szkolnych Kas Oszczędności różni się od bankowego tym, że do zgromadzonych przez uczniów kwot nie są doliczane odsetki.

Oprocentowane są natomiast książeczki zbiorcze. Uzyskane odsetki powiększają środki zebrane przez uczniów w ramach wspólnych akcji – sprzedaży surowców wtórnych itp. Zgromadzone pieniądze przeznaczane są na wspólne wydatki poszczególnych klas i szkół – wycieczki, zakup sprzętu sportowego lub indywidualne nagrody dla członków SKO.

 

 

      Pierwsze wzmianki o powstaniu Szkolnej Kasy Oszczędności w Szkole Podstawowej w Siemiechowie datuje się z 1948 r., zatem w roku 2008 obchodziliśmy 60-lecie jej istnienia.

 

      Na podstawie istniejących dokumentów udało się ustalić kolejnych opiekunów SKO poczynając od roku szkolnego 1950/51. 

 

Byli to: Piotr Frysztak – 1950/51r. , Janina Kępka – 1951/52r. , Fryderyk Bajorek – 1952/53r.

 

Niestety, nie znaleziono informacji obejmujących okres 1954 – 1959. Następna wzmianka pochodzi z roku 1960, gdy opiekunami SKO były Stanisława Kozik i Janina Damian. Późniejsze informacje są już spójne. I tak: Stanisław Groński – 1960/61 – 1973/ 74 r., Małgorzata Machota – 1974/75 – 1975/76r., Małgorzata Jękot – 1976/77 – 1977/78r.

 

 Od roku szkolnego 1978/79 do chwili obecnej opiekunem Szkolnej Kasy Oszczędności jest Elżbieta Śliwa – Iwaniec.

 

SKO w naszej szkole nie od dziś działa prężnie i organizuje całą społeczność szkolną.

 

Każdego roku szkolnego, podczas ślubowania klas pierwszych, wręczane są książeczki SKO z początkowym wkładem ufundowanym przez Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie o/Gromnik.

 

W październiku – miesiącu oszczędności inaugurowane są konkursy związane z systematycznym oszczędzaniem. Inauguracja  „roku oszczędzania” za każdym razem jest bardzo uroczysta – uświetnia ją przygotowana przez dzieci część artystyczna.

 

Opiekun SKO na bieżąco prezentuje informacje o wynikach współzawodnictwa w systematycznym oszczędzaniu – indywidualnego i międzyklasowego oraz dokonuje półrocznych podsumowań. Na zakończenie roku szkolnego wręczane są nagrody rzeczowe dla uczniów, którzy byli liderami systematycznego oszczędzania lub czynnie brali udział w pracach Szkolnej Kasy Oszczędności.

 

Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w konkursach literackich i plastycznych, zbierają surowce wtórne (złom, puszki).

 

Od roku szkolnego 2006/2007 przystępujemy z powodzeniem do ogólnopolskiego konkursu szkolnych kas oszczędności działających pod patronatem banków spółdzielczych.

 

Na dobry początek w 2007 roku zdobyliśmy IV miejsce, w 2008 roku sięgnęliśmy jeszcze wyżej zajmując III pozycję, w 2009 i 2010 roku dowiedliśmy że to nie przypadek i umocniliśmy się na tym wysokim III miejscu, a konkurencja była duża, gdyż do konkursu zgłosiło się 108 szkół. Jeszcze większym sukcesem cieszyliśmy się w 2011 roku, gdyż zajęliśmy II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym” na szczeblu regionalnym w Krakowie w konkursie obejmującym województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Jest nam niezmiernie miło, że nasz trud i nasze starania zostały nagrodzone. 

 

 

                      

 

 

Na tym jednak nie koniec naszych osiągnięć. 

 

Udział w międzyszkolnym konkursie OMNIBUS SKOK „ Jaworzno” był dla nas wielkim sukcesem. 18 listopada 2011 roku do Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie przybyło ponad 150 uczestników. Nasza delegacja liczyła 8 osób. Uczniowie pisali test przygotowany przez SKOK, który zawierał pytania dotyczące wiedzy o działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo- Kredytowej jak i zadania matematyczne dostosowane do wieku uczestników. W tym czasie komisja złożona z przedstawicieli SKOK wybrała najpiękniejsze projekty plakatów przygotowane przez najmłodszych. Wśród nagrodzonych znalazł się plakat naszego ucznia klasy III – Mateusza Osysko, który uplasował się na IV miejscu. A to było dopiero preludium. Po sprawdzeniu testów komisja reprezentująca SKOK podkreśliła bardzo wysoki poziom przygotowania uczniów, zwłaszcza naszej szkoły. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Magdalena Kościńska, II – Aleksandra Hadalska, IV – Katarzyna Kucharczyk, V – Bartłomiej Bartosik, VI – Weronika Wirchomska i VI – Dawid Tabiś. Jedyna reprezentantka naszego gimnazjum, Monika Kurczab zajęła I miejsce. Jako zdobywcy prawie wszystkich nagród uczniowie wraz z opiekunem SKO wracali do domu zachwyceniu trofeami, deklarując swój udział w konkursie w przyszłym roku.

 

 

         

 

 

 

                            

 

 

 

 

 

OMNIBUS SKOK JAWORZNO – EDYCJA 2013

 

IMG 3976 800x600 

 

      W dniu 9 grudnia 2013 roku w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej      i Gimnazjum w Zakliczynie, już po raz czwarty, odbył się konkurs OMNIBUS SKOK „Jaworzno” zorganizowany przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo – Kredytową „Jaworzno”. Konkurs miał charakter międzyszkolny i wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurencja była bardzo duża, bowiem do konkursu przystąpiło ogółem 120 uczniów, w tym 19 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I-III gimnazjum.

 

     Uczniowie klas od I-III mieli za zadanie ułożyć wiersze (rymowanki) o długości od 15 do 20 wersów, w treści których należało użyć słów związanych z finansami. W tej grupie wiekowej za zajęcie 5 miejsca nagrodę otrzymała uczennica klasy II – Weronika Chwistek

 

     Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I – III gimnazjum pisali ujednolicony test przygotowany przez pracowników SKOK Jaworzno dla poszczególnej kategorii wiekowej. Młodzież naszej szkoły wykazała się ogromną wiedzą na temat bankowości oraz umiejętnościami matematycznymi: I miejsce zdobyła uczennica klasy VI – Gabriela Łyszczarz, II miejsce : uczennica klasy III gimnazjum – Klaudia Kuśnierz, III miejsce : uczennica klasy III gimnazjum – Monika Kurczab, V miejsce: uczeń klasy IV – Paweł Oleksyk,          VI miejsce: uczennica klasy VI – Gabriela Krzyżak.

Laureatom gratulujemy osiągniętego sukcesu, zaś pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.