Szkoła z Siemiechowa wygrała w konkursie mobilną pracownie multimedialną!

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Szkoła z Siemiechowa wygrała w konkursie mobilną pracownie multimedialną!

wrz 30, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

201909 OSEwyzwanie

Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie  w Warszawie dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, najliczniej z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie były mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych. Pracownia mobilna  składać się  będzie z 16 ultranowoczesnych laptopów umieszczonych w przenośnej szafie, dodatkowo wyposażonej w access point /AP/  czyli punkt dostępowy do Internetu.

Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Z powiatu tarnowskiego nagrodzonych zostało tylko 8 szkół, w tym właśnie Szkoła Podstawowa w Siemiechowie.

 

Organizatorem konkursu była NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy – ośrodek, działający na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych z siedzibą w Warszawie. NASK jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – rządowego programu dla szkół.

Szkoła musiała przeprowadzić procedurę przystąpienia do projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Projekt ten  ma zapewnić szkołom dostęp do szybkiego Internetu o symetrycznej przepustowości minimum 100 Mb/s, który ułatwi prowadzenie lekcji w oparciu o technologie cyfrowe. Wraz z dostarczeniem łączy Operator sieci zapewni szkole niezbędne usługi bezpieczeństwa, chroniące użytkowników przed zagrożeniami związanymi z poruszaniem się po Internecie.

Następnie szkoła  rozpoczęła działania związane z przystąpieniem do rządowego programu mLegitymacja szkolna. Dzięki temu uczniowie z Siemiechowa jako jedni z pierwszych w Polsce będą mieli legitymację szkolną na urządzeniach mobilnych. Wszystkie umowy i dokumenty między szkołą a Ministerstwem Cyfryzacji realizowane były cyfrowo z wykorzystaniem portalu EPUAP  /Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej/ oraz  podpisu elektronicznego. Obie instytucje w pełni wykorzystały w praktyce najnowsze rozwiązania oferowane w zakresie cyfryzacji administracji państwowej. Wspólne działanie było  swego rodzaju testem w zakresie cyfryzacji administracji publicznej. Charakterystyczna dla XXI wieku cyfryzacja i informatyzacja stanowią ważne determinanty rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz innowacyjności gospodarki. Nowoczesne technologie pozwalają efektywniej realizować funkcje aparatu administracyjnego państwa. Najlepszym przykładem jest czas związany z podpisaniem kilku dokumentów w zakresie  porozumienia pomiędzy szkołą a Ministerstwem Cyfryzacji.  Termin realizacji tych działań za pomocą rozwiązań cyfrowych oferowanych w ramach E-administracji wyniósł jeden dzień, natomiast w tradycyjny sposób za pomocą dokumentów papierowych, jako termin musielibyśmy  zaplanować   co najmniej miesiąc!

W ramach konkursu dodatkowo szkoła musiała przygotować działania w zakresie programu CodeWeek2019. Zaplanowane zostały warsztaty z programowania robotów oraz z użyciem platformy programistycznej dla systemów wbudowanych Arduino. Przygotowane będą także pokazowe zajęcia z programowania w językach wizualnych Baltie, Scratch dla najmłodszych,  natomiast dla  młodzieży i dorosłych zaplanowano ciekawe zajęcia z wykorzystaniem popularnych języków programowania  C, C++, Python. Przeprowadzone będzie także praktyczne programowanie  z użyciem platformy komputerowej stworzonej przez Raspberry Pi. Zorganizowane zostaną warsztaty w zakresie budowy sieci z wykorzystaniem technologii webowych i Raspberry Pi celem prezentacji technologicznej rewolucji czyli Internetu rzeczy /IoT/. Jako ciekawostka zaprezentowany zostanie uczniom z Siemiechowa  innowacyjny zestaw do nauki robotyki  stworzony na potrzeby Narodowego Uniwersytetu w Seulu, katedry Inżynierii Mechaniki i Lotnictwa.

Na konkurs wykonana został także praca plastyczna pt. SmartSzkoła dotycząca tematyki edukacji cyfrowej i inteligentnej szkoły przyszłości, wykorzystującej szybki i bezpieczny Internet oraz nowe technologie w procesie edukacji i zarządzania placówką. Praca ta musiała być przesłana  w formie elektronicznej.  Dodatkowo  w ramach konkursu został zgłoszony przez społeczność szkolną    nauczycieli do OSEHero. To projekt, który ma na celu wspieranie oraz promocję aktywnych nauczycieli, a także rozwój nauczania z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Nauczyciel w OSEHero musi  potrafić rozwijać   edukacje w świecie nowoczesnych technologii, kompetencje cyfrowe i kompetencje przyszłości.

Wszystkie te działania szkoły z Siemiechowa zostały bardzo wysoko ocenione przez ogólnopolską komisje konkursową i umożliwiły uzyskanie tytułu laureata konkursu oraz nagrody  w postaci  nowoczesnej w pełni wyposażonej mobilnej pracowni multimedialnej.

Przygotowaniem i realizacją wszystkich działań związanych  z realizacją powyższego konkursu  zajął się nauczyciel Robert Kraj

Pracę plastyczną przygotowała Sandra Wójcik uczennica klasy 8.

Zdjęcie pracy plastycznej  wykonała  Pani Jadwiga Gawełczyk.

Nauczyciel zgłoszony do OSEHero  to Robert Kraj

Nagroda przyznana w konkursie #OSEWyzwanie będzie przekazana  do szkoły w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.