Dnia 10 października zakończyliśmy realizację projektu 100 km na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zdobywając setny kilometr. Celem głównym projektu było włączenie się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Realizacja zadania polegała na organizacji rajdów rowerowych Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce. Na trasie rajdów znajdowały się miejsca związane z bohaterami walk o wolność Ojczyzny. W ubiegłym roku szkolnym, podczas realizacji pierwszych dwóch etapów projektu dotarliśmy do Cmentarza Legionistów w Łowczówku oraz do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. 10 października br. uczniowie, pod opieką dyrektora szkoły Pana Grzegorza Kierońskiego oraz Pana Bolesława Buratowskiego i Pani Małgorzaty Majki, wyruszyli szlakiem rowerowym po ostatnie kilometry. Trasa trzeciego, ostatniego etapu projektu, prowadziła nas przez miejscowości: Brzozowa, Polichty, Jastrzębia, skąd dotarliśmy do wzgórza na Jamnej. Pięknie usytuowana wieś była w 1944 roku miejscem działań partyzanckich I batalionu 16 pułku piechoty AK pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”. Jamna to miejsce przesiąknięte historią, pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu ’44 roku oraz bitwę stoczoną tu przez Armię Krajową. Na samym szczycie wzgórza jamneńskiego obok pięknego Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei znajduje się piaskowy obelisk z tablicą upamiętniającą te wydarzenia oraz poległych wówczas partyzantów i zamordowanych mieszkańców. Piękna lekcja historii poza murami szkoły, to z pewnością najlepsze podsumowanie rajdu.
Po raz kolejny towarzyszyła nam przepiękna pogoda, cudowne widoki, a jesienna aura dodawała sił przy pokonywaniu kolejnych pagórków. Jak zawsze rajd połączył wysiłek fizyczny z wysiłkiem intelektualnym oraz błogim odpoczynkiem.
Realizacja całego projektu 100 km na 100-lece odzyskania przez Polskę niepodległości, objętego Honorowym Patronatem Starosty Tarnowskiego przyniosła ogromną satysfakcję wszystkim uczestnikom i opiekunom. Organizacja rajdów rowerowych Szlakiem Frontu Wschodniego i do miejsc związanych z bohaterami walk o niepodległość Ojczyzny pomogła pogłębić wiedzę historyczną, dotyczącą odzyskania niepodległości w regionie tarnowskim i na ziemiach polskich, zainteresować uczniów historią regionu, kształtować postawy patriotyczne wśród młodzieży, uwrażliwić ich na kwestie związane z pojęciem „niepodległość” oraz uświadomić uczniom znaczenie faktu powstania niepodległej Polski.
MM