Sandomierskim szlakiem

Aktualności

Sandomierskim szlakiem

cze 13, 2023 | Aktualności

Sand 3 119 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Barbary Konieczny, p. Jadwigi Gawełczyk oraz p. Eweliny Koniuszy zwiedzili Sandomierz. Program wycieczki, którą poprowadził przewodnik z Biura Usług Turystycznych „Trampik” obfitował w wiele atrakcji.

            Po niespełna dwugodzinnej podróży, najpierw wszyscy udali się w rejs statkiem po Wiśle, skąd roztaczała się piękna panorama miasta. Mimo deszczowej pogody, ta wodna atrakcja na wszystkich zrobiła niemałe wrażenie. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, liczącej 470 m – kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem, które w minionych wiekach pełniły rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Podczas zwiedzania wszyscy wysłuchali interesujących legend m.in. o sandomierskiej bohaterce – Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami.

Zwiedzanie Starego Miasta – m.in. Rynku, Katedry, Ucha Igielnego, Domu Jana Długosza, Zamku Sandomierskiego również było dla wszystkim nie lada przeżyciem.

Chyba najbardziej emocjonującym punktem wycieczki okazała się wystawa pt. „Świat Ojca Mateusza”. Wnętrze obiektu było podzielone na pięć pomieszczeń, które odpowiadały poszczególnym obiektom filmowym serialu pt. „Ojciec Mateusz”. Atrakcją dla zwiedzających niewątpliwie były naturalnej wielkości figury woskowe czterech głównych bohaterów serialu: ojca Mateusza, jego gosposi Natalii Borowik, inspektora Oresta Możejki oraz starszego aspiranta Mieczysława Nocula.

Kolejną atrakcją była Zbrojownia Rycerska – kolejne niesamowite miejsce w Sandomierzu.
W zbrojowni można było zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W każdym miejscu zbrojowni rycerskiej można było sobie robić zdjęcia po to, aby mieć niesamowitą pamiątkę.

Na sam koniec wycieczki wszyscy udali się na spacer Wąwozem Królowej Jadwigi, który jest najpiękniejszym wąwozem sandomierskim. Jar powstał na skutek wody, która spływała po lessowym zboczu od tysięcy lat. Wąwóz ma niecałe pół km długości i ok. 10 m. wysokości. Można było w nim podziwiać fantastyczne kształty korzeni rosnących w górze drzew. Ich korony tworzą zielony parasol nad wąwozem, przez który z trudem przebija się promienienie słońca. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie o królowej Jadwidze, która miała podczas spaceru zgubić tu pantofelek.

W miłych nastrojach i pełni wrażeń wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

JG

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.