PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWA NASZEGO KRAJOBRAZU”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWA NASZEGO KRAJOBRAZU”

cze 8, 2015 | W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Od września 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej, pod opieką nauczycieli, realizowali międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny pt. „Drzewa naszego krajobrazu”.

Zaplanowane zadania projektowe podejmowane były w ramach niemal wszystkich przedmiotów. Główne cele projektu zostały zrealizowane. Uczniowie poznali występujące w Polsce ważniejsze gatunki drzew i nauczyli się rozróżniać najbardziej pospolite, poznali główne typy lasów w Polsce, zapoznali się z właściwościami leczniczymi drzew i ich znaczeniem dla zdrowia człowieka. Ponadto uczniowie poznali zastosowanie drzew, ich symbolikę, zarówno w życiu codziennym, jak i w literaturze czy muzyce. Uczniowie zapoznali się z procesami technologicznymi w zakładach produkcji wyrobów z drewna oraz z wykorzystaniem odpadów drewna. Uświadomili sobie również, jak niezwykle konieczna jest ochrona lasów i drzew.

            Warto zaznaczyć, że udział w projekcie wymagał od uczniów i nauczycieli dużo pracy, wysiłku, zaangażowania i czasu. W ramach projektu odbywały się różne konkursy, m.in. Konkurs Wiedzy o Drzewach, konkurs recytatorski Drzewa – natchnienie poetów oraz konkurs literacki List drzewa do ludzi. W toku realizacji naszego przedsięwzięcia powstały ciekawe prace plastyczne, plakaty, zdjęcia, prezentacje multimedialne, zielniki, makiety, które można było podziwiać podczas wystaw szkolnych i końcowej prezentacji projektu. Ponadto uczniowie śpiewali piosenki o lasach, drzewach i sadach, a trzecioklasiści przygotowali przedstawienie o tym, jak właściwie zachowywać się w lesie i jak z niego korzystać. Podczas lekcji przyrody dzieci obejrzały i przedyskutowały wiele filmów i prezentacji dotyczących drzew, lasów i leśnych obszarów chronionych, co uwrażliwiło je na wielką wartość i piękno polskiej natury.

Podczas spacerów wraz z wychowawcami dzieci rozpoznawały i nazywały drzewa pomnikowe w Siemiechowie i okolicy. Nadto uczniowie brali udział w szeregu wypraw do lasu w różnych porach roku, aby poznać miejscowy ekosystem leśny. Uczestniczyli również w warsztatach rzeźbiarskich, podczas których poznali wartość drewna.

Jednym z ostatnich zadań w realizacji projektu było posadzenie, na terenie przyszkolnym, trzech pamiątkowych drzew: sosny czarnej, świerka serbskiego oraz świerka srebrnego, aby codziennie przypominały uczniom o tym, że „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją pożyczyliśmy od naszych dzieci”.

W toku realizacji działań projektowych uczniowie zdobyli wiele cennych wiadomości na temat drzew w wielu aspektach. Zrozumieli oni, że drzewa odgrywają ważną rolę w naszym życiu i życiu całej planety – Ziemi. Należy zatem otoczyć je większą troską i zadbać, by było ich wokół nas coraz więcej.

Prezentacja efektów kilkumiesięcznej pracy obyła się 20 maja 2015 r. w naszej szkole. Podczas spotkania wszyscy uczniowie oraz przybyli goście mieli okazję skosztować „darów” od naszych drzew. W przygotowanej i sponsorowanej przez Radę Rodziców „Kawiarence pod Brzozami” częstowano m.in. sokiem z brzozy, sokiem z jabłek, pyszną szarlotką czy rogalikami z jabłkami. Tego dnia atmosfera w naszej szkole była iście „smakowita”.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.