PODZIEMNYM SZLAKIEM, CZYLI ZWIEDZANIE KOPALNI

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

PODZIEMNYM SZLAKIEM, CZYLI ZWIEDZANIE KOPALNI

cze 15, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

20190611 podziemnym szlakiem czyli zwiedzanie kopalni w wieliczce zdj 2 2000 l

11 czerwca br. uczniowie szkoły w Siemiechowie wraz z opiekunkami: P. Barbarą Konieczny, P. Jadwigą Gawełczyk i P. Eweliną Koniuszy odwiedzili urokliwe solne podziemia Małopolski w Wieliczce, Tężnię solankową oraz Zamek w Wiśniczu. W Wieliczce przeżyliśmy 3-godzinną eskapadę pod ziemią – gdzie temperatura wynosiła około 14’C. Na początku otrzymaliśmy stosowny ekwipunek: kask, lampę, pochłaniacz i kombinezon. Pod okiem doświadczonego sztygara zmierzyliśmy się z licznymi zadaniami, m.in. mierzyliśmy poziom stężenia metanu, wyszukiwaliśmy sól, wyznaczaliśmy drogę i badaliśmy nieznane korytarze.

 

 

20190611 podziemnym szlakiem czyli zwiedzanie kopalni w wieliczce zdj 3 2000 l

 

Trasa górnicza okazała się niezapomnianą przygodą, fascynującym spotkaniem z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz świetnym sposobem na spędzenie czasu. Uzupełnieniem bogatej oferty Kopalni Soli „Wieliczka” był spacer w Tężni solankowej. Z wznoszącej się tam na wysokość 22 metrów wieży widokowej podziwialiśmy panoramę parków i górniczych szybów. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zalesione wzgórze Pogorza Wiśnickiego, na którym znajdował się Zamek w Wiśniczu z 2. połowy XIV wieku, wzniesiony w przepięknym barokowym i renesansowym stylu. Najpierw przewodnik opowiedział nam bogatą historię twierdzy, a następnie za pomocą najnowszyvh technologii wizualnych – urządzenia Occulus – odbyliśmy swobodny lot przez XVII – wieczny wiśnicki kasztel, oglądając jego wnętrza i życie mieszkańców.

20190611 podziemnym szlakiem czyli zwiedzanie kopalni w wieliczce zdj 1 2000 l

Ta atrakcja wszystkim na długo z pewnością zostanie w pamięci. Do domów wróciliśmy zmęczeni upałem, ale też pełni wrażeń, zdobytej wiedzy i nowych doświadczeń.

JG

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.