POBYT NOCNY W KOPALNI SOLI W BOCHNI

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

POBYT NOCNY W KOPALNI SOLI W BOCHNI

lis 8, 2013 | W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

20132014 bochniaW dniach 29 i 30 października odbyła się wycieczka do kopalni soli w Bochni. Brali w niej udział uczniowie klasy pierwszej gimnazjum i opiekunowie, pani Małgorzata Majka i  nasza wychowawczyni pani Marta Pawlik-Włudyka. Głównym celem wycieczki była integracja naszej klasę. Czy nam się to udało? Mamy nadzieję, że tak!

Pierwszym etapem naszej wyprawy było zwiedzanie kopalni, której początki sięgają 1248r. To miejsce przypomina niezwykłe podziemne miasto, pełne tajemnic i nieodkrytych miejsc. Zachwyciła nas niepowtarzalnymi wykopaliskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Zwiedziliśmy jedyną na świecie Podziemną Ekspozycję Multimedialną. Ma ona charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch cystersa- mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni. Zaprezentowano nam również zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawiła wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok nas.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Komorze Ważyn. Największą atrakcją- jak twierdzą wszyscy uczestnicy wycieczki- był zjazd na zjeżdżalni. Niektórzy,        z wywieszonymi językami, kilka razy wdrapywali się na górę, by jeszcze raz móc rozkoszować się zjazdem. Nie mogliśmy się nudzić! Mogliśmy również zagrać w piłkę nożną na boisku sportowym. Mieliśmy też do dyspozycji salę dyskotekową, ale- jak twierdzą dziewczyny- nie było z kim tańczyć. 

Niestety, mimo wspaniałej zabawy, o godzinie 24:00 musieliśmy kłaść się do łóżek. O spaniu nie było mowy! Jeszcze przez parę godzin rozmawialiśmy    w najlepsze.

Rano, następnego dnia, zmęczeni i niedospani, wyjechaliśmy szybem na powierzchnię. Tam podziękowaliśmy pani przewodnik za oprowadzenie              i ciekawe opowiadanie. Następnie wsiedliśmy do busa, aby udać się w drogę powrotną. Wracając, nadrabialiśmy nocne zaległości i myśleliśmy o nowej wyprawie.

Natalia Wróbel

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.