17 IX odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym jednodniowa wycieczka w okolice Gór Świętokrzyskich. Wzięli w niej udział uczniowie klas: IV – VI SP, I – III gim. oraz opiekunowie w składzie: p. Marta Pawlik- Włudyka, p. Elżbieta Kwaśna, p. Bolesław Buratowski oraz pan dyrektor Józef Marszałek. Celem wycieczki było podziwianie pięknych miejsc w naszym kraju, rozwijanie pasji i zainteresowań.
Wyjechaliśmy wcześnie rano, gdyż plan wycieczki był bardzo napięty. Już o godzinie 9.00 byliśmy w malowniczo położonej i pełnej uroków wsi w gminie Chęciny- w Podzamczu. Zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem Dwór Starosty Chęcińskiego – wczesnobarokowy zespół dworkowo – pałacowy, który powstał na początku XVII wieku z polecenia starosty Chęcińskiego – Stefana Bidzińskiego. Przez kolejne wieki poddawany zostawał różnym przebudowom, zmieniała się też jego funkcja, nie stracił jednak swojej zabytkowej wartości.
Następnie udaliśmy się do miejsca, w którym historia łączy się z przyszłością, czyli do Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. Na parterze mogliśmy podziwiać rewelacyjną wystawę „Świat Leonarda da Vinci” z kilkudziesięcioma eksponatami. Wystawa pokazuje wszystkie dziedziny, w jakich tworzył Leonardo. Mamy tam modele 3 D projektowanych przez genialnego Włocha maszyn, multimedialne prezentacje, projekty naukowe … Autorzy wystawy odtworzyli część istniejących tylko na papierze maszyn lub tych, które nie dotrwały do naszych czasów. Rekonstrukcje robią wielkie wrażenie, podobnie jak prezentacje multimedialne. Wśród eksponatów są m.in.: wehikuł czasu przypominający koło wodne, model mechanicznego lwa, machiny czasu, robota – żołnierza, a także kilkadziesiąt innych trójwymiarowych prototypów maszyn. Dzięki wykorzystaniu interaktywnych technik prezentacji można było zobaczyć, a nawet usłyszeć niesamowite urządzenia oraz zrozumieć sposób ich konstrukcji i działania. Zwiedzający wystawę, zainteresowani innymi pracami tego wszechstronnie uzdolnionego humanisty, człowieka renesansu, mieli szansę zobaczyć również reprodukcje jego obrazów, zapoznać się z projektem miasta idealnego czy mostu obrotowego.
Na wyższych kondygnacjach są laboratoria doświadczalne dla młodych naukowców. To doskonałe miejsce, w którym można było przeprowadzić badania naukowe i poprzez doświadczenie poznawać fizykę, chemię, matematykę, biologię, robotykę, przy okazji świetnie się bawiąc. Można tutaj m.in. poznać zasady aerodynamiki dzięki dwóm piłkom unoszącym się w powietrzu, elektrostatyki z pomocą specjalnej kuli. Można było również wziąć udział w zabawach wymagających logicznego myślenia, ale też „stracić głowę” (złudzenie optyczne)…
Następnym punktem programu była jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju – Jaskinia Raj. W jaskini mogliśmy podziwiać występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu, draperie naciekowe oraz należące do rzadkości perły jaskiniowe. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci czar miejsca, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda.
Z kolei zwiedziliśmy, pięknie położone i robiące ogromne wrażenie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – majątek ziemski, który otrzymał pisarz w 1900 roku z okazji 25 – lecia pracy pisarskiej. Ekspozycja muzeum to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz. Zobaczyć tu można było: gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno – literacka poświęcona patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów należą: rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe, albumy i adresy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem. Będąc w muzeum, mieliśmy również możliwość obejrzenia wystawy poświęconej Trylogii. Podczas zwiedzania towarzyszył nam przewodnik, który barwnie i z wielką pasją opowiadał nam o ciekawostkach związanych z muzeum oraz noblistą.
Ostatnią atrakcją podczas tej wycieczki był Park Etnograficzny w Tokarni (Muzeum Wsi Kieleckiej). Obejrzeliśmy wiernie odtworzony zespół osadnictwa małomiasteczkowego pochodzący z różnych regionów kielecczyzny. Zwiedziliśmy m. in. dziewiętnastowieczny dom wiejskiego felczera i aptekarza, byliśmy w młynie i spichlerzu, w pracowni krawieckiej, w zagrodach wiejskich, dworze, budynkach folwarcznych, przyjrzeliśmy się z błyskiem w oku zabytkom przemysłu wiejskiego i obiektom sakralnym. Niezapomniane wrażenie zrobiły na nas kościół w stylu rustykalnym, w którym nadal odbywają się nabożeństwa oraz szkoła z okresu międzywojennego, w której były ławki z kałamarzami i gliniane tabliczki.
Wycieczka była naprawdę udana, ciekawa, pasjonująca i pouczająca. Na pewno nikt się podczas niej nie nudził i na pewno każdy podczas niej znalazł „coś dla siebie”. W tak krótkim czasie przecież obejrzeliśmy tak wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, podziwialiśmy również piękno polskiej przyrody. Był to dla nas czas zabawy i nauki. A co również ważne – dopisała nam pogoda. Dzień był słoneczny i bardzo ciepły. Dlatego też humory uczestnikom wycieczki również dopisywały.
Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z większym zasobem wiadomości. W stu procentach zgadzamy się ze stwierdzeniem: „Podróże kształcą”.
Zdjęcia z wycieczki znajdziecie w naszej galerii zdjęć.