„… Od początku parafii w Siemiechowie była szkoła parafialna, która mieściła się obok plebani w osobnym budynku. Nauka trwała od św. Michała do św. Wojciecha. Uczono czytać, rachować i religii. Gdy budynek groził zawaleniem, na wniosek ks. Olesieka – proboszcza, przystąpiono do budowy nowej szkoły. Proboszcz wydzielił parcelę z gruntu plebańskiego. Kolator Tomasz Nalepa dał na budowę materiał, parafianie zaś pieniądze na opłacenie robót.
W 1853 roku 6 XII poświęcono uroczyście nową szkołę ….”
(wg. kroniki parafialnej)
Ten budynek przetrwał do dziś, jakkolwiek poddawany był wielu remontom, przeróbkom, które uczyniły obecnie „naszą szkołę” małym, prywatnym domem.
W 1897 roku siostry Serafitki (Zgromadzenie Sióstr Serafitek) przejęły prowadzenie szkoły ludowej w Siemiechowie na mocy umowy z Rada Szkolną Krajową z dnia 5 X 1897 r. Szkołę tę prowadziły siostry do 1901 roku. Z bliżej nie znanych powodów i trudności z Powiatową Radą Szkolną w Tarnowie siostry zostały odwołane z Siemiechowa do Oświęcimia.
W czasie I wojny światowej w szkole odbywały się lekcje. W szkole uczył Bartosz Michał i Bartoszowa, jego żona a zarazem siostra księdza Ligaszewskiego.
Również podczas okupacji odbywała się w szkole nauka, jakkolwiek nieregularnie. Szkoła była często zajmowana przez wojsko, a również brak opłat spowodował jej zamknięcie, co negatywnie wpływało na wychowanie młodzieży, która ponadto cierpiała na brak odzieży i książek.
„… Okupant zakazał zaraz na początku oddać lub zniszczyć książki, dając w zamian brukowy „Ster”, czasopismo dla młodzieży szkolnej, redagowane przez nielicznych kolaborantów polskich. Kierownikiem szkoły podczas okupacji był Kosiba Stefan rodem z Tarnowa. Niektórzy nauczyciele prowadzili tajne nauczanie, przygotowując w ten sposób młodzież do kształcenia się w gimnazjum i liceum w Tarnowie. Po opuszczeniu Siemiechowa przez Kosibę, kierownikiem został mianowany Bryjak …” (cyt. z kroniki parafialnej).
W okresie powojennym, szczególnie w latach 1945-1953, wielokrotnie zmieniano kierownictwo szkoły, skład grona pedagogicznego.
Od 1951r. do 1963r. kierownikiem był p. Frysztak Piotr, następnie Maślak Józef (1963-1965), Wołoszyn Józef (1965-1966), Górski Tadeusz (1966-1986).
W szkole odbywa się wiele zajęć pozalekcyjnych, rozwijających uzdolnienia i zainteresowania uczniów. Uczniowie biorą udział w wielu konkursach przedmiotowych, artystycznych, sportowych itp., osiągają sukcesy.
Od wielu lat organizowane są tradycyjne spotkania i uroczystości świąteczne. Biorą w niej udział zarówno uczniowie, jak i rodzice. Szczególną popularnością cieszą się szkolne WIGILIE, DZIEŃ BABCI I DZIADKA, DZIEŃ MATKI, DZIEŃ DZIECKA, a także spotkania z wybitnymi twórcami kultury pochodzącymi z Siemiechowa.
Młodzież szkolna aktywnie włącza się w życie środowiska lokalnego (udział uczniów w orkiestrze strażackiej, współudział w przygotowaniu rodzinnych pikników, wigilii jasełek lokalnych, wiejskich i gminnych dożynek, obchodach dnia strażaka itp.).
Szkoła organizuje ponadto szereg wycieczek krajoznawczo-turystycznych, imprez sportowych i rekreacyjnych, wyjazdów do kina, teatru, a także wielu imprez kulturalnych na terenie szkoły.
Uczniowie wydają także swoją gazetkę szkolną – „GŁOS GIMNAZJALISTY”.
Za szczególne osiągnięcia – tak szkoły, jak i lokalnej społeczności – uznać należy rozpoczęcie w 2000 roku budowy nowej szkoły podstawowej oraz gimnazjum z salą gimnastyczną i pełnym zapleczem socjalnym. Jej ukończenie ziści marzenia wielu pokoleń Siemiechowian o nowej, pięknej szkole, w pełni doposażonej, która zastąpiłaby starą, ciasną, ale jakże miłą i przyjemną dotychczasową szkołę.
A nowa szkoła /PROJEKT/ wygląda imponująco.