NAUKA JAZDY NA NARTACH

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

NAUKA JAZDY NA NARTACH

lut 9, 2017 | W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

IMG 1919 1024x768

Wszyscy zainteresowani uczniowie naszej szkoły podstawowej nie umiejący jeździć na nartach mogli uczestniczyć w projekcie pn. „Jeżdżę z głową”. Projekt był współfinansowany przez Gminę Gromnik oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki, Sportu i Promocji. Projekt miał na celu przede wszystkim nabycie przez najmłodszych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, wzrost bezpieczeństwa dzieci poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich oraz nabycia nawyku jazdy w kasku, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów.

Celem projektu była także promocja i wspieranie rozwoju regionu jako miejsca przyjaznego dla rekreacji i sportów zimowych. Dzięki otrzymanej dotacji nasze dzieci mogły uczestniczyć w nauce jazdy na nartach, która realizowana była na stoku narciarskim „Jurasówka” . W ramach projektu organizator zapewniał uczniom kompletny sprzęt narciarski, wykwalifikowanych instruktorów nauki jazdy na nartach, karnety na wyciąg narciarski oraz przejazd i opiekę podczas transportu na stok. Program zajęć obejmował:

 

 

Wyjazd 1

Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu narciarskiego.

Zajęcia oswajające, ze sprzętem narciarskim
– nauka poruszania się na nartach po terenie płaskim

– podchodzenie pod stok

-doskonalenie poruszania się na nartach
– ćwiczenia doskonalące poruszanie się w terenie płaskim
– nauka poruszenia się po stoku
a) pozycja dostokowa
b) ześlizg boczny
c) pozycja płużna

Wyjazd 2

Nauka jazdy na nartach:
– jazda „pługiem”
– na wprost
– w linii spadku stoku
– po stoku o małym nachyleniu
– z kontrolowaniem prędkości do zatrzymania

Wyjazd 3

Nauka jazdy na nartach:
– doskonalenie jazdy „pługiem”
– jazda na wprost
– zmiana kierunku jazdy (łuki płużne, zmiana kierunku jazdy z przestępowaniem).

-nauczanie skrętu z pługu

Wyjazd 4

Doskonalenie nauki jazdy na nartach
– skręt z pługu (pozycja doskokowa w jeździe w skos stoku)
– jazda równoległa na wprost
– próba skrętów równoległych

Wyjazd 5

Doskonalenie umiejętności jazdy na nartach

Jazda na nartach – „ Konkurs sprawdzamy swoje umiejętności” – zawody
z rozdaniem dyplomów.


Wszystkie zakładane we wniosku rezultaty zostały osiągnięte. Uczniowie nabyli podstawowe umiejętności jazdy na nartach zjazdowych na stokach o różnym nachyleniu i w różnych warunkach śniegowych, a w szczególności: rozwinęli równowagę, opanowali podchodzenie i obracanie, jazdę w linii spadku stoku, jazdę w skos stoku, pług, łuki płużne , skręt z pługu, wykonanie skrętów w różnym promieniu. Ponadto nabyli umiejętności kontrolowania prędkości jazdy  do posiadanych umiejętności i warunków terenowych śniegowych. Nabyli umiejętności bezpiecznego upadania  i podnoszenia się , umiejętność samodzielnej jazdy wyciągiem narciarskim oraz umiejętność pokonywania trasy slalomu.

Uczniowie zostali zaznajomieni z koniecznością dbania o stan techniczny sprzętu narciarskiego. Ponadto zostali uświadomieni na temat zasad bezpieczeństwa na stoku ze szczególnym uwzględnieniem posiadania odpowiedniego i dobranego kasku oraz stroju narciarskiego.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i z niecierpliwością oczekują na kolejne projekty, w których bardzo chętnie wzięliby udział.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.