Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

Aktualności, SZKOŁA PODSTAWOWA

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

lis 20, 2023 | Aktualności, SZKOŁA PODSTAWOWA

„A wolność to królestwo dobrych słów
Mądrych myśli, pięknych snów.
To wiara w ludzi”

Te słowa z piosenki Marka Grechuty były hasłem przewodnim tegorocznej akademii poświęconej upamiętnieniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która miała miejsce 9 listopada br. w naszej szkole. Po wspólnie, pięknie odśpiewanym hymnie zgromadzeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie obejrzeli przygotowane pod okiem pani Ewy Dydyk i pani Małgorzaty Majki przedstawienie, które było próbą zdefiniowania jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka, jaką bez wątpienia jest wolność.
Już w pierwszej scenie uczniowie klasy 4 odsłaniając poszczególne litery hasła: WOLNOŚĆ przywoływali najistotniejsze z nią skojarzenia, podkreślając jej szczególną rolę dla każdego człowieka. Duże skupienie, mimika, postawa oraz niezwykła staranność w odegraniu roli nadała wypowiadanym słowom szczególnego znaczenia, a równocześnie pięknie wykonany przez Amelię taniec stanowił niezwykłą symbolikę i pobudzał do refleksji nad interpretacją usłyszanych słów.
Akademia stanowiła także krótką lekcję historii, w którą wplecione były najważniejsze fakty historyczne od czasów pierwszego rozbioru Polski w 1772r. do pamiętnego roku 1918, kiedy to Polska powróciła na mapy Europy po 123 latach niewoli. Na scenie pojawili się ci, którzy na kartach historii zapisali się złotymi zgłoskami, jako ci, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę – kosynierzy, żołnierze na czele ze swym przywódcą Józefem Piłsudskim, zwykli obywatele. W wypowiadanych kwestiach podkreślali swą miłość do Polski,  tęsknotę za utraconą ziemią, gotowość do największych poświęceń w imię Wolności i nadzieję na powrót Niepodległej. W trakcie przedstawienia oddano cześć wszystkim poległym za oswobodzenie Ojczyzny poprzez krótką odezwę i symbolicznie zapalony znicz. Scenografia, rekwizyty, stroje, ale przede wszystkim wspaniała gra aktorska nadawały przekazywanym treściom niezwykłe znaczenie, pobudzały wyobraźnię i zmuszały do refleksji.
Ważną częścią widowiska był przygotowany przez grupę dziewcząt taniec będący alegorią rozbioru Polski. Z kolei grupa chłopców wcieliła się w rolę żołnierzy i odegrała symboliczną scenę odrodzenia się Ojczyzny. Połączenie niezwykłej, jak na amatorów, gry aktorskiej obu grup razem z pięknymi, sugestywnymi melodiami poruszyło serca odbiorców i u wielu wywołało zrozumiałe wzruszenie, co stanowi najlepszą recenzję przedstawienia.
Całe widowisko prowadzone było przez „głos zza sceny” (w tej roli Wojciech K.), co z pewnością dodało nutę tajemniczości i zachęciło wielu do większego skupienia i zadumy.
Scena finałowa stanowiła własną interpretację słowa WOLNOŚĆ wypowiedzianą przez kilku uczestników, a całości dopełniło niezwykłe wykonanie piosenki „Wolność” przez Dominikę S.
Święto Niepodległości to dzień, w którym dużo mówi się o faktach historycznych, o bohaterach, o istotnych wydarzeniach, które przywróciły naszej Ojczyźnie niepodległość. Często jednak w dzisiejszych czasach zapominamy, jak ważną wartością jest wolność, nierzadko nie potrafimy jej docenić. Mamy nadzieję, że tegoroczne widowisko skłoniło wielu do chwili zadumy oraz zachęciło do większego docenienia faktu, że tą wolnością możemy się cieszyć każdego dnia. „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Wolność została nam dana, ale i zadana.”
Tradycyjnie, po akademii, odbył się Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych podczas którego usłyszeliśmy najpiękniejsze utwory wykonane przez wszystkie klasy, od najmłodszych przedszkolaków do najstarszych ósmoklasistów.

MM

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.