Już po raz drugi dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej w Brzozowej, grupa uczniów z naszej szkoły miała możliwość wyjechać na zieloną szkołę, tym razem na górskie szlaki Sudetów. W dniach od 25 do 30 września br. nauka dla naszych uczniów miała charakter wyłącznie praktyczny, a wiedza i umiejętności z historii, przyrody, języka polskiego, języków obcych oraz wychowania fizycznego poszerzane były w uroczym klimacie Karpacza i okolic.
W drodze do miejsca docelowego wpadliśmy z krótką wizytą do Wrocławia, gdzie podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta ze szczytu wieży widokowej Sky Tower, różnorodność gatunków w słynnym wrocławskim zoo oraz fantastyczny, cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami w muzeum sztuki Panorama Racławicka. Wieczorem dotarliśmy do DWD Architekton, który przez kolejnych kilka dni był naszym domem, wypełnionym ciepłą atmosferą i pysznymi posiłkami.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy pracowicie w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach poszerzających nasze wiadomości z zakresu historii, przyrody i geologii regionu. Część praktyczna zaś obejmowała obserwację przy pomocy binokularów licznych próbek skał, owadów, roślin. Wiedzę merytoryczną na temat Karpacza i jego okolic wzbogaciliśmy legendami, które poznaliśmy za pomocą licznych środków multimedialnych w centrum Karkonoskie Tajemnice. Popołudnie zakończyliśmy sportowo rywalizując w piłce nożnej i koszykowej na orliku oraz korzystając z atrakcji pobliskiego placu zabaw.
Przygotowanie sportowe było bardzo przydatne kolejnego dnia, gdyż przed nami roztaczała się wizja 19-kilometrowej wędrówki, której celem było zdobycie najwyższego szczytu w Karkonoszach – Śnieżki. Widoki nie tylko z wysokości 1 603 m n. p. m. były niesamowite, ale na całej trasie szlaku dało się słychać głośne okrzyki zachwytu. Nie można było narzekać na zmęczenie, ból mięśni, otarcia stóp, bo całość trudu wspinaczki rekompensowała piękna pogoda, jesienna aura, przepiękne kolory drzew.
W czwartek wyruszyliśmy na kolejny szlak, tym razem szlak historyczny. W Rogoźnicy poznaliśmy historię niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross – Rosen. Historie byłych więźniów obozu pracujących w nieludzkich warunkach w kamieniołomie granitu opowiedziane na filmie, opowieści pani przewodnik oraz wędrówka dróżkami obozu poruszyły wszystkich uczestników i jeszcze mocniej uzmysłowiły okrucieństwa II wojny światowej. Kolejny punkt wycieczki zaprowadził nas do miejscowości Kowary, gdzie wyposażeni w latarki i ciepłe ubrania podążaliśmy – pod opieką przewodnika – ciemnymi korytarzami kopalni uranu Podgórze.
Spacer po urokliwych ścieżkach Karpacza – to tytuł przewodni przedostatniego dnia naszej wycieczki. Na trasie wędrówki znalazły się świątynia Wang, zapora na Łomicy, skocznia Orlinek, Dziki Wodospad oraz przepiękne krajobrazy, które zachwycały z każdego kierunku świata.
Piątkowe popołudnie zaś upłynęło w atmosferze pełnego relaksu w basenach Hotelu Gołębiewski.
Sobotni powrót do domu umilił nam pobyt na zamku Chojnik. Z jego szczytu rozpościerały się cudowne widoki na okolicę, a po zdobyciu Śnieżki – wspinaczka na wysokość 627 m. n. p. m. – okazała się przyjemnym spacerem.
Zajęcia w terenie wzbogacone były zajęciami edukacyjnymi (z matematyki, języka polskiego
i angielskiego) prowadzonymi w ośrodku DWD Architekton pod okiem profesjonalnych wychowawców. Zabawa zaś obejmowała także dyskotekę, zajęcia integracyjne i sportowo – rekreacyjne. Wyjazd na zieloną szkołę to także świetna okazja do rozwoju kompetencji społecznych: sprawdzenia się w nowych warunkach, dobrego gospodarowania własnym czasem, zawierania nowych znajomości.
Cały wyjazd okraszony był przepiękną pogodą, doborowym towarzystwem, doskonałym humorem, przyjemnym zakwaterowaniem, przepysznymi posiłkami oraz mocą niezapomnianych wrażeń. Czas płynął nieubłaganie w zastraszającym tempie i jak zawsze wszystko, co dobre (fantastyczne), szybko (bardzo) się kończy. Niesamowite wrażenia z wyjazdu utrwalone na licznych zdjęciach i w wielu zakupionych pamiątkach zostaną przede wszystkim w naszych wspomnieniach.
Obszerna fotorelacja na stronach Szkoły Podstawowej w Brzozowej (część 1, część 2)
MM