Dnia 24 maja 2018r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką dyrektora szkoły Pana Grzegorza Kierońskiego oraz nauczycieli Pana Bolesława Buratowskiego, Pana Roberta Kraja oraz Pani Małgorzaty Majki rozpoczęli realizację projektu pn. 100 km na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.Celem głównym projektu jest włączenie się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Realizacja zadania polegać będzie na organizacji rajdów rowerowych Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce. Na trasie rajdów znajdą się cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej oraz miejsca związane z bohaterami walk o wolność Ojczyzny. Suma kilometrów przejechanych przez uczestników rajdu wynosić będzie 100. Pierwszy etap rajdu, w którym wzięło udział 15 uczniów prowadził przez miejscowości Siemiechów, Chojnik, Lichwin, Rychwałd, skąd dotarliśmy do miejsca docelowego: Cmentarza Legionistów w Łowczówku. Drogę powrotną pokonaliśmy przemierzając Lubinkę, Janowice, Lusławice, Faściszową oraz Brzozową. Szlak rowerowy, którym podążaliśmy, prowadził przez miejsca walk żołnierzy w czasie I wojny światowej, dlatego co kilka kilometrów znajdowały się groby poległych w walce o niepodległość. Historię tamtego okresu przybliżyły nam krótkie referaty uczennic klasy II gimnazjum oraz prelekcje Pana Dyrektora wygłoszone na cmentarzu wojennym nr 181 w Siemiechowie oraz na Cmentarzu nr 171 w Łowczówku.
Dech w piersiach zapierał nam nie tyle wysiłek fizyczny związany z pokonywaniem kolejnych pagórków, co przepiękne widoki, które towarzyszyły nam na całej trasie rajdu. Pogoda w tym dniu była również łaskawa, promienie słoneczne pobudzały energię, a lekki wiatr dodawał otuchy, stąd udało nam się zdobyć 48 kilometrów.
Rajd połączył wysiłek fizyczny z wysiłkiem intelektualnym oraz błogim odpoczynkiem. Była to inna niż wszystkie lekcja wychowania fizycznego, geografii, a przede wszystkim historii, która pozwoliła uczestnikom pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą odzyskania niepodległości w regionie tarnowskim i na ziemiach polskich oraz zachęcić uczniów do aktywnego udziału w odkrywaniu przeszłości.