JASEŁKA SZKOLNE pt. „POLSKA STAJENKA”

W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

JASEŁKA SZKOLNE pt. „POLSKA STAJENKA”

gru 23, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

20191219 swiateczne widowisko tearalne 094251 2000 l

Niecodzienna sceneria, świąteczna muzyka i eleganckie stroje pozwalają poczuć magię świąt. Tak wyjątkowa atmosfera udzieliła się społeczności naszej szkoły 19 grudnia, kiedy to miały miejsce jasełka szkolne. Zamysł tegorocznych jasełek polegał na wpisaniu znanych, tradycyjnych scen biblijnych w szarość dnia, w życie przeciętnej, polskiej rodziny, dlatego też aktorzy różnych grup wiekowych, od klasy czwartej po ósmą, przenieśli widzów do polskiej rodziny, która szykowała się na nadchodzące święta oraz do stajenki, gdzie narodził się Jezus. W tegorocznych jasełkach uwzględnione zostały trzy ważne dni: Wigilia, I dzień Świąt oraz II dzień Świąt. Scenki z przygotowań do Wigilii oraz Świąt przeplatały się ze scenami biblijnymi, które rozgrywały się w tym samym miejscu i na tle tej samej scenografii. Postaci współczesne mieszały się z biblijnymi. Wszystko miało swój kontekst i symbolikę. Wigilia, rodzina, dom – my Polacy – nasza domowa i narodowa stajenka.

Podczas jasełek uczniowie przypomnieli szereg pięknych zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Całość dopełniały kolędy i piosenki (wykonane przez urocze aniołki), które były uzupełnieniem tego, co działo się na scenie. Nie zabrakło też elementów tanecznych, które dodały wyjątkowości całemu spektaklowi.

 

Jasełkom przyświecały słowa: „Ludzie! Kochajcie się! Bądźcie mocni rodzinami i nieście światu pokój! Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni. Stół wigilijny i szopka gromadzą razem każdą rodzinę, bliskich, przyjaciół, ale też osoby skłócone. Żeby to uwypuklić, wpleciono w jasełka wątek z psem i kotem ukazujący konflikt oraz pojednanie przy żłóbku.

20191219 swiateczne widowisko tearalne 100701 2000

Było to radosne, rozśpiewane, świąteczne widowisko teatralne.

W jasełkach wystąpili (pod czujnym okiem: p. Bożenki Kwiek, p. Ani Gańczarczyk oraz p. Marty Pawlik-Włudyki ) uczniowie – wspaniali aktorzy:

CZŁOWIEK – Alicja Turska

ANIOŁ GABRIEL – Weronika Chwistek

MAMA – Zuzanna Maciak

TATA – Mateusz Jamka

DZIADEK – Grzegorz Krzyżak

BABCIA – Ola Wirchomska

20191219 swiateczne widowisko tearalne 102918 2000

OLIWIA – Zuzia Kiełbasa

ZOSIA – Dominika Sołtys

WIKTOR – Oskar Gałek

LENA – Anna Sorys

PIES –Michał Wirchomski

KOT – Hubert Krzyżak

MARYJA – Amelia Burnat

JÓZEF – Michał Nadolnik

ELŻBIETA – Julia Korzeniowska

20191219 swiateczne widowisko tearalne 103645 2000

MELCHIOR – Filip Krzyżak

KACPER –Jakub Nosek

BALTAZAR –Wojciech Konieczny

CHÓR (ANIOŁKI) : Karolina Grzyb – Anioł I, Patrycja Sołtys – Anioł II, Katarzyna Kwiek – Anioł III, Magdalena Wirchomska – Anioł IV, Maria Kwiek – Anioł V, Karolina Duda – Anioł VI

PASTERZ 1 – Igor Iwaniec

UCZEŃ i PASTERZ 2 (podwójna rola) – Karol Gryzło

DIABEŁ – Sandra Iwaniec

PASTUSZEK – Krystian Krzyżak

ANIOŁEK – Gabriela Włudyka

ŚMIERĆ – Natalia Gniadek

HEROD – Oliwia Iwaniec

Serdecznie dziękujemy Panu Sołtysowi – Waldemarowi Gądkowi za udostepnienie i złożenie szopki oraz Pani Marii Kubiś za wypożyczenie pięknych strojów, które uatrakcyjniły występ a także Rodzicom, którzy pokryli koszty wypożyczenia strojów z wypożyczalni „Anex” w Zakliczynie.

Marta P-W

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.