JAMNA – LEKCJA PAMIĘCI I CHWAŁY!

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

JAMNA – LEKCJA PAMIĘCI I CHWAŁY!

wrz 25, 2018 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

20180923 jamna 42862362 740075106335394 5395353490786615296 n

FOTO RELACJA

            23 września br. odbyła się doroczna uroczystość na Jamnej, upamiętniająca wydarzenia wojenne, tj. Akcję „Burza” i pacyfikację wsi w roku 1944. W tej religijno – patriotycznej uroczystości brała udział delegacja uczniów Szkoły Podstawowej w Siemiechowie w składzie: Adgelika Hołda, Karolina Hekłowska, Weronika Chlipała pod opieką P. Jadwigi Gawełczyk. Wiązanki kwiatów i zapalone znicze przy wtórze werbla złożyły przy pomniku pomordowanych liczne delegacje szkół – również nasza. Asystę stanowiły poczty sztandarowe i Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic. Modlitwę w intencji poległych odmówił o. Andrzej Chlewicki, zaś do Apelu Poległych wezwał ofiary pacyfikacji i żołnierzy AK poległych w wielu miejscach na naszej ziemi – harcerz Mikołaj Kulak. Następnie zebrani przy tysiącletnim dębie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył dominikanin – o. A.Chlewicki.

            Tegoroczne uroczystości na Jamnej odbyły się już bez płk. Jerzego Pertkiewicza. Ten świadek partyzanckiego boju pod Jamną odszedł 30 czerwca br. Pamięć doktora farmacji, żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (ps. „Drzazga”), harcmistrza i Harcerza Rzeczypospolitej, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, na prośbę burmistrza Zakliczyna – Dawida Chrobaka, zgromadzeni u stóp pomnika i Sanktuarium pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei uczcili minutą ciszy.

            Udział młodzieży w jamneńskich uroczystościach to lekcja patriotyzmu, który wyraża się właśnie w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli. Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej oraz przygotowuje do życia w społeczeństwie. Wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym oraz przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych.

JG

           

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.