FOMO i nadużywanie nowych technologii
W naszej szkole została przeprowadzona kompleksowa inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego, dotyczyła tajemniczego zjawiska „FOMO” i nadużywanie nowych technologii.
Uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 na zajęciach informatyki realizowali scenariusz lekcji ” FOMO i nadużywanie smartfona”. Poznali zjawisko FOMO i jego wpływu na funkcjonowanie człowieka. Zapoznali się z mechanizmem uzależniania się od nowych technologii. Dowiedzieli się o negatywnych konsekwencjach nadmiernego zaabsorbowania światem online i aktywnością w mediach społecznościowych oraz jak dbać o higienę cyfrową. Uczniowie z nauczycielem przygotowali plakaty nt. zjawiska FOMO i jego wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie.
Przygotowana została gazetka tematyczna przedstawiająca „FOMO” i nadużywanie nowych technologii. Umożliwi ona zapoznanie się z tym niebezpiecznym zjawiskiem całej społeczności szkolnej.
Nauczyciel Robert Kraj przeprowadził także szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat zjawiska FOMO i nadużywanie nowych technologii.
Rodzice i nauczyciele poznali Czym jest FOMO? Jak mogę pomóc swojemu dziecku? Na czym polega fonoholizm? Dlaczego nastolatki są podatne na FOMO? Zdrowe cyfrowe nawyki? Gdzie szukać pomocy?
FOMO to skrót od ang. fear of missing out i oznacza strach przed tym, co nas omija.
Obecnie w erze smartfonów i mediów społecznościowych to najprościej rzecz ujmując – lęk przed odłączeniem.
Jest to współczesna choroba cywilizacyjna, która wynika z obawy, że coś ciekawego i ważnego dzieje się bez naszej wiedzy, natomiast inne osoby mogą w tym uczestniczyć.
FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to nastolatki są na nie szczególnie podatne.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu. Choć na co dzień smartfon znacznie ułatwia nam życie, to jego zbyt intensywne używanie może stać się poważnym zagrożeniem. Fonoholizmem nazywamy nałogowe korzystanie z telefonu/smartfona. Jak rozpoznać, czy jesteśmy uzależnieni od urządzenia, które praktycznie zawsze jest w naszym zasięgu?
Nałogowe używanie to stan, w którym nie możemy już normalnie funkcjonować bez telefonu: nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy go gdzieś zostawić nawet na chwilę, nieustannie musimy czuć go pod ręką, słyszeć powiadomienia. Smartfon pozostaje włączony przez 24 godziny na dobę, nie rozstajemy się z nim nawet podczas snu. Kiedy nie możemy odebrać połączenia, telefon znika nam z oczu, tracimy zasięg lub wyczerpuje się bateria, pojawia się irytacja, rozdrażnienie, rośnie napięcie, nie możemy się uspokoić. Odruchowo sięgamy po telefon, a korzystając z niego, nie mamy kontroli nad upływającym czasem. Nadużywanie telefonu, tak jak każda inna nałogowa czynność, niesie ze sobą wiele negatywnych skutków: duże zaabsorbowanie czynnością kosztem innych aktywności, przymus korzystania nawet, jeśli się jest zmęczonym, używanie go jako, jedynego dostępnego, „uspokajacza”.
Fonoholizm może dotknąć osób w różnym wieku, ale, podobnie jak w przypadku FOMO, szczególnie narażona jest młodzież, w nieco większym stopniu dziewczęta.
Na początek zapytajmy sami siebie. Odpowiedz „tak” lub „nie” na te stwierdzenia:
Wysoki poziom FOMO to przede wszystkim:
- Obawa, że inni ludzie – w tym moi znajomi – mają więcej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu.
- Niepokój w sytuacji, kiedy moi znajomi bawią się beze mnie, kiedy nie wiem,
jakie mają plany, obawa przed przeoczeniem zaplanowanego lub spontanicznego spotkania.
- Ciągłe sprawdzanie na telefonie, co robią moi znajomi, chęć, by cały czas być na bieżąco
z ich życiem.
- Potrzeba, a czasem przymus relacjonowania swojego życia – przede wszystkim pozytywnych wydarzeń – w Internecie.
- Potrzeba posiadania telefonu zawsze w zasięgu ręki tak, aby nic nie umknęło mojej uwadze.
To obszerny temat, ciekawe poradniki dla rodziców i nauczycieli przygotował NASK.
„Fomo i problemowe używanie Internetu” poradnik dla nauczycieli,
„FOMO i nadużywanie nowych technologii” poradnik dla nauczycieli
BEZPIECZNI W SIECI Z OSE publikacje przygotowane przez OSE i NASK
Ciekawa publikacja to Raport „FOMO 2022 Polacy a lęk przed odłączeniem”.