FINAŁ PROJKETU „HISTORIA ZATRZYMANA W KADRZE 2018”

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

FINAŁ PROJKETU „HISTORIA ZATRZYMANA W KADRZE 2018”

cze 23, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

W trakcie roku szkolnego 2018/2019 (od września do czerwca) w Szkole Podstawowej w Siemiechowie realizowany był projekt „Historia zatrzymana w kadrze…”, organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a spółfinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

            Przez cały rok szkolny 10-osobowa grupa uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siemiechowie (A. Burnat, W. Turska, A. Turska, W. Chwistek, G. Krzyżak, A. Michalik, S. Potępa, O. Iwaniec, A. Wirchomska, Z. Maciak), pod opieką Pani Jadwigi Gawełczyk realizowała cykl przedsięwzięć w ramach projektu „Historia zatrzymana w kadrze 2018”. Projekt doskonale wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Comiesięczne spotkania grupy zaowocowały wypracowaniem różnorodnych materiałów, które jeszcze bliżej pozwoliły poznać historię małej ojczyzny – Siemiechowa.

            Pierwszym wyzwaniem było przeprowadzenie wywiadów z najstarszymi mieszkańcami miejscowości. Podczas zbierania informacji i opracowywania wywiadów, uczniowie dowiedzieli się wiele na temat przeszłości ich wioski i jej
dawnych realiów. Opowieści świadków historii były dla nich ciekawym doświadczeniem. Pierwszy raz stanęli w roli reporterów. Wywiady obecnie są przygotowywane do publikacji, która ukaże się we wrześniu.

            4 października uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do zamku w Dębnie, gdzie poza zwiedzaniem uczestniczyli w lekcji muzealnej „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni”.

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 1 1000

 

 

Następnie wraz z przewodnikeim Januszem Foszczem przeszli ulicami Tarnowa, poznając bogatą historię miasta od czasów lokacyjnych po pamiątki po walkach narodowowyzwoleńczych. Plan wycieczki przedstawił się następująco: Pomnik Grób Nieznanego Żołnierza – Ławeczka Poetów – Pomnik Łokietka – Plac Sobieskiego (Tramwaj) – Plac Kaziemierza (Pomnik A. Mickiewicza – plac Katedralny i zwiedzanie katedry – Rynek i Ratusz – Bima – Pomnik Bema – Plac Więźnów KL Auschwitz (Pomnik I transportu więźniów do KL Auschwitz).

 201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 7 1000

 

            W październiku i listopadzie uczniowie wiedzę historyczną musieli skonfrontować z umiejętnościami plastycznymi, a to dało efekt w postaci pocztówek okolicznościowych na 100-lecie odzyskania niepodległości. W plastyczny sposób młodzież starała się przedstawić radość, która upiętnia czas zwycięstwa po ponad 100-letniej niewoli.

Również w październiku uczestnicy zbierali stare fotografie. Szukali ich w rodzinnych albumach dziadków, ale także znajomych i sąsiadów. Przy okazji zmobilizowali najstarszych do opowiedzenia historii zdjęć, jakiego okresu dotyczą fotografie, co i kogo przedstawiają. Niektóre miejsca, ale i budynki już nie istnieją, ale zostały uwiecznione na czarno – białej kartce i to jest niezwykłe.

            W listopadzie w szkole w Siemiechowie gościł Pan Zbigniew Mirosławski – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Kapituły Obchodów 100-lecia Niepodległości w Tarnowie. Historyk w niezwykle interesujący sposób opowiadał o historii Tarnowa – mieście, które jako pierwsze stało się niepodległe. Przybliżył burzliwe dzieje Ojczyzny, zwłaszcza tej najbliższej, ukazał trudną drogę do Niepodległości oraz pokazał wspaniałą postawę i ducha Patrioty. Prelekcja historyka wzbogaciła dotychczasową wiedzę uczniów dotyczącą I wojny światowej oraz przygotowała ich ko konkursu hitorycznego, w którym brali udział uczniowie ze wszystkich szkół realizujących projekt.

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 9 1000

            W grudniu oraz maju uczestnicy projektu nauczyli się skanować i obrabiać cyfrowo zdjęcia, poznali podstawy fotorafii, a także brali udział w plenerze fotograficznym, podczas którego zimowa sceneria sprawiła, że ich zdjęcia wyszły zjawiskowo. Nauczyli się też współtworzyć bloga. To wszystko działo się pod okiem nauczyciela – Pana Grzegorza Skrzyniarza. Niektórzy z uczestników podczas warsztatów odkryli swoją nową pasję – fotorafowanie!

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 11 1000

 

 

 

            Od stycznia do kwietnia młodzież gromadziła w szkole stare przedmioty, sprzęty, których dzisiaj się już nie używa, z których już się nie korzysta, które pozostały już tylko we wspomnieniach najstarszych jego właścicieli. Wszyscy pod okiem opiekuna opisywali przedmioty – ich wygląd, działanie. I tak szkolne muzeum zgromadziło: starą maszynę do pisania – remington, żelazka „na duszę”, młynki do kawy i różnych przypraw, drewnianą deskę do prasowania, zegary z kukułką, kałamarz, naczynia gliniane, stare kasety VHS, stare gazety, moździerz, dawne odbiorniki radiowe.

Podąrzając tropem dawnych przedmiotów codziennego użytku społeczność szkolna wzbogaciła nie tylko swoją wiedzę historyczną. Wystawa wzbudziła spore zainteresowanie nie tylko młodzieży, ale również nauczycieli i rodziców odwiedzających szkołę. Nasi koledzy zainteresowani skalą wystawy, sami zaczęli poszukiwać na strychach starych przedmiotów i dopytywać, do czego służyły, skąd się wzięły, jak je wykonano i dlaczego wyszły z użycia.

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 16 1000

 201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 16 1000

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 18 1000

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 19 1000

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 20 1000

 

            10 czerwca w Domu Kultury w Tuchowie odbył się finał projektu „Historia zatrzymana w kadrze”. Spotkanie rozpoczął muzyczny akcent w wykonaniu zespołu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie prowadzonego przez panią Wiolettę Synycję. Następnie po krótkim wprowadzeniu miało miejsce przedstawienie historyczne pt. „100 lat młodości”, które zaprezentowała grupa teatralna z SP we Wróblowicach.
Kolejnym punktem było zaprezentowanie wypracowanych materiałów przez poszczególne grupy projektowe oraz prezentacja laureatów konkursów organizowanych w ramach projektu. Dyplomy i nagrody laureatom konkursów wręczał Zastępca Burmistrza Tuchowa pan Wiktor Chrzanowski. Wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siemiechowie biorący udział w projekcie otrzymali dyplomy i nagrody. Dużym zaskoczeniem były dla nich karty do gry z wizerunkiem działań, które podejmowali w ramach projektu

 

           Projekt „Historia zatrzymana w kadrze” to cykl niezapomnianaych przedsięwzięć, które wzbogaciły wiedzę historyczną dotyczącą małej ojczyzny – Siemiechowa. Uczniowie zaangażowali liczne grono osób do współpracy, co sprawiło, ze przyczynili się do integracji społeczności – nie tylko szkolnej. Wspólne wyjazdy, plenery, prelekcje, lekcje z przewodnikiem to działania, które na długo pozostaną w ich pamięci.

201906 siemiechow final projektu historia zatrzymana w kadrze zdj 24 1000

 J. Gawełczyk

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.