DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE

W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE

kwi 7, 2016 | W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

„Woda to skarb!

Woda to życie!

Szanujmy ją należycie”!

 

W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Wody. Akcję przygotowali oraz przeprowadzili przedstawiciele SU szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz z opiekunkami.

20152016 sam 3905Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

Uczniowie wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody, gazetki ścienne zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt, gazetkę „Spragnieni wody” – o krajach, w których wody brakuje.

W ramach niniejszej akcji przedstawiciele SU przedstawili scenkę, w której rolę główną zagrała Woda (Gabrysia Krzyżak). Uświadomiła ona wszystkim, jak zmieniały się na przestrzeni wieków losy wody oraz stosunek ludzi do niej. Po scence uczniowie mogli obejrzeć trzy krótkie, ale jakże wymowne filmy: „Czy to kra lodowa. Zgadnij, o jaki kraj chodzi”, „Woda zmienia życie”, „Co to jest WASH?” Filmy podkreślały, że woda to zdrowie i życie. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 mln ludzi- to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Życie i zdrowie tracą przede wszystkim dzieci, gdyż one są najsłabsze. Filmy przedstawiały możliwości pomocy.20152016 sam 3882 Jedną z nich rozpropagowaliśmy w szkole. Każdy mógł w Dniu Wody zakupić u przedstawicieli SU specjalną wodę mineralną Cisowiankę o poj. 0,33 (z logo UNICEF-u) w ramach akcji humanitarnej mającej na celu ratowanie i poprawę jakości życia dzieci w najbiedniejszych regionach świata, tam gdzie dostęp do wody pitnej jest bardzo utrudniony. Uzupełnieniem filmów była prezentacja multimedialna podejmująca m.in. następujące tematy: właściwości wody, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenie wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochrona wód…

W ramach obchodzonego Dnia Wody przeprowadzone zostały dwa konkursy: Szkolny Konkurs Plastyczny „Jak oszczędzać wodę” oraz „Konkurs wiedzy o wodzie”.

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Jak oszczędzać wodę”:

I miejsce: Anna Sorys

II miejsce: Julita Hekłowska

III miejsce: Katarzyna Kwiek

Wyróżnienie: Wiktoria Gubała i Weronika Kubik.

 

Wyniki „Konkursu wiedzy o wodzie”:

I miejsce w SP: Teresa Szczerba

I miejsce w gimnazjum: Sylwia Kurczab. Gratulujemy.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody (kubek i oczywiście wodę mineralną).

         Myślę, że szereg działań podjętych tego dnia w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!!!

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.