Dzień pamięci ofiar Katynia

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Dzień pamięci ofiar Katynia

maj 10, 2013 | W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Dla Polaków piękny, wiosenny kwiecień wiąże się z bolesną rocznicą. To właśnie       w tym miesiącu tysiące polskich oficerów zostało zamordowanych przez Rosjan. Żołnierze ci nie zginęli w walce, lecz zostali bestialsko zgładzeni strzałem w tył głowy, bez możliwości obrony. Ciała ich potraktowano niegodnie, wrzucając do wielkich dołów, które stały się zbiorową mogiłą ukrytą w lesie. Zbrodnia ta była długo ukrywana, dopiero niedawno prawda o Katyniu ujrzała światło dzienne. W rocznicę tej tragedii, dla upamiętnienia                i uczczenia ofiar w naszej szkole odbyła się akademia.

Uczniowie z powagą recytowali wiersze wybitnych polskich poetów o Katyniu. Przywołano też trudne chwile sprzed lat, gdy w pobliżu Smoleńska rozbił się samolot prezydencki. Wówczas znów straciliśmy kwiat polskiej inteligencji. W tym szczególnym dla Polaków dniu oddaliśmy hołd pomordowanym w Katyniu, składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o pomordowanych w Katyniu, Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie, a także o 96 ofiarach  katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Przejmująca lekcja historii, niezwykłe utwory poetyckie oraz nastrojowe pieśni pozwalały na pełniejsze przeżycie tak ważnych dla nas chwil. 

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.