Byliśmy w kinie. „Orlęta. Grodno ’39”

Aktualności

Byliśmy w kinie. „Orlęta. Grodno ’39”

lis 4, 2022 | Aktualności

19 września br. liczna grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Siemiechowie pod opieką P. Jadwigi Gawełczyk, P. Marty Pawlik – Włudyki i P. Anety Knapik miała możliwość obejrzenia filmu pt. „Orlęta. Grodno ’39” w kinie „Promień” w Tuchowie.

Grodno to miasto na wschodnim pograniczu przedwojennej Polski. We wrześniu 1939 roku rozpoczyna heroiczną i beznadziejną walkę z Sowietami. Nie mając dużych sił zbrojnych obrona opiera się głównie na ludności cywilnej, młodzieży i dzieciach, które bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. Film przemawia do widza intensywnością akcji, sugestywnymi scenami walki, niejednokrotnie brutalnymi obrazami, a z drugiej strony ukazuje realia życia codziennego, walkę o byt, o ideały, o pierwsze miłości.

Wrzesień 1939 roku to był trudny czas, jednak ukazanie zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę oczami dwunastolatka ma niemal wstrząsający charakter. Młodość ma swoje prawa a dorastanie to naturalny proces, jednak w obliczu wojny, zbrodni i bestialstwa, tracą na znaczeniu, ważne jest tu i teraz…. bo jutra może nie być. J.Gawełczyk

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.