AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

maj 6, 2019 | W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

 „Nie dla siebie życzę konstytucji, lecz dla dobra i ocalenia Polski” 

 A. Poniatowski 

20190429 rocznica uchwalenia konstytucji 3maja sam 1553 2000 l

29 kwietnia w udekorowanej hali sportowej, w której królowały kolory  bieli  i  czerwieni  odbyła się uroczysta akademia z okazji 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zaszczycili nas swoją obecnością znakomici Goście: P. Zbigniew Karciński – Radny Rady Powiatu Tarnowskiego, P. Czesław Cudek – Przewodniczący Rady Gminy Gromnik, P. Waldemar Gądek – sołtys wsi Siemiechów, P. Andrzej Grzyb – Radny Rady Gminy Gromnik, P. Bronisław Kucharzyk – Radny Rady Gminy Gromnik, P. Józef Wielgus – prezes OSP w Siemiechowie, P. Bogdan Wójcik – dyrektor GOK-u w Gromniku.

20190429 rocznica uchwalenia konstytucji 3maja sam 1567 2000 l

  FOTO – GALERIA >> 

 

Podczas niniejszej akademii (mającej formę Sejmiku Uczniowskiego poświęconego rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji) staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas są: Ojczyzna, Naród, Wolność. Przedstawiliśmy w przystępny sposób genezę tego ważnego wydarzenia, jakim było uchwalenie w roku 1791 Konstytucji 3 Maja, jego najważniejsze założenia oraz skutki. Podczas występu wspomniany został też, obchodzony 2 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym (pod opieką P. Anny Gańczarczyk) oraz aktorskim. Ogromnym walorem tej uroczystości był taniec: polonez wykonany przez uczniów klasy V, piękna scenka z elementami tańca w wykonaniu uczniów klasy I przygotowanej przez P. Łucję Grzyb. I przede wszystkim… goszczący po raz pierwszy w naszej szkole i zapierający dech w piersiach zespół taneczny „Mali Siemiechowianie” w przepięknych ludowych strojach, który wykonał aż trzy tańce. Dziękujemy P. Januszowi Cierlikowi, który przygotował młodzież do występu, tancerzom, szczególnie tym, którzy nie uczęszczają już do naszej szkoły, a chętnie przybyli do nas oraz niezawodnemu P. Bogdanowi Wójcikowi, który przygrywał tańczącym. Słowa podziękowania należą się też P. Danieli Zuchowicz, która sprawowała opiekę nad całym zespołem i służyła pomocą w sprawach organizacyjnych.

Nad całością tego bogatego i różnorodnego przedsięwzięcia czuwały P. Magdalena Słowik oraz P. Marta Pawlik- Włudyka.

Mam nadzieję, że to nasze spotkanie zachęciło wszystkich obecnych do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Wierzę, że była to dla społeczności szkolnej wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Przypomnieliśmy sobie, jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajcie o tym. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

M.P-W

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.