AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

lis 16, 2014 | W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

„Co ja uczynić mam Polsko dla Ciebie.

Ja, com nie walczył przeciwko niewoli”?

10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez gimnazjalistów pod opieką p. Marty Pawlik- Włudyki.

20142015 img 20141110 122453Była to piękna i wymowna w treści oraz przekazie lekcja żywej historii, podczas której przybliżono w bardzo obrazowy sposób losy naszej Ojczyzny (w Jej rolę znakomicie wcieliła się Iwona Gucwa); od momentu I rozbioru do wyczekiwanej przez Polaków przez 123 lata chwili odrodzenia się naszego państwa.

Mogliśmy zobaczyć i podziwiać na naszej „scenie” szkolnej gimnazjalistów sugestywnie i w bardzo przejmujący sposób grających role zaborców, powstańców, żołnierzy, ale także polskich księży, nauczycieli, rodziców, którzy, pomimo zakazów polskiej mowy, krzewili i pielęgnowali dziedzictwo polskie, wspierali naród polski w walce z zaborcą.

Scenkom towarzyszyły podkłady muzyczne potęgujące nastrój trwogi, grozy, smutku i wreszcie- radości. Pełne ekspresji były również recytowane przez uczniów wiersze o wymowie patriotycznej.

Piękny śpiew naszego chóru szkolnego pod opieką p. Anny Gańczarczyk dopełnił uroczystego nastroju tej lekcji historyczno – patriotyczno – religijnej.

Oby jak najwięcej takiego angażowania dzieci i młodzieży w kultywowanie i propagowanie pięknej, choć bolesnej, historii Polski. Nie można jej zamykać w podręcznikach, salach muzealnych – ona musi być obecna w naszym życiu, z niej trzeba czerpać siłę i mądrość, bo naród bez historii staje się powoli martwym narodem.

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.