AKADEMIA Z OKAZJI 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Aktualności, SZKOŁA PODSTAWOWA

AKADEMIA Z OKAZJI 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

maj 4, 2024 | Aktualności, SZKOŁA PODSTAWOWA

„Niech pokolenia pokoleniom
podają pamiątkę dnia tego”
Jan Zboiński

Dnia 30 kwietnia 2024r. odbyła się akademia z okazji 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie prowadzący powitali zgromadzonych gości i rozpoczęli uroczystość. Uczniowie biorący udział w akademii wyrecytowali najsłynniejsze wiersze polskich poetów. Następnie odbyła się krótka inscenizacja, podczas której „Duch historii” przypomniał, czym był maj w naszej historii. Aktorzy występujący na scenie wcielili się w rolę historycznych postaci, m. in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego i przypomnieli najważniejsze wydarzenie związane z tym wyjątkowym dniem czyli moment podpisania dokumentu, jakim jest Konstytucja. Akademię uświetnił również śpiew uczniów z klasy IV i V oraz znakomite występy przedszkolaków. Nie zabrakło również utalentowanych muzyków – uczniów naszej szkoły, którzy wykonali takie utwory jak: „Rota” (Kamil Ciszek, kl. II – trąbka), „Menuet” Jana Sebastiana Bacha (Maciej Bartosik, kl. IV – klarnet) oraz „Ragtime” (Gerard Kieroński, kl. II – gitara). Po występach głos zabrał Dyrektor, który w kilku zdaniach przypomniał tło historyczne związane z dniem uchwalenia Konstytucji, pogratulował aktorom występu, podziękował za uczestnictwo przybyłym gościom i zakończył uroczystość.
Pamiętajmy o tym, że Konstytucję uchwalono w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Dała nadzieję na wyjście z upadku, zmiany w kraju, na powrót do byłej świetności. Mamy nadzieję, że to nasze spotkanie zachęciło wszystkich do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Pamiętajcie o tym.

AK

Zobacz więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.